View Sidebar
Atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego

Atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego

30 stycznia 2017 21:490 comments

Na wschodzie Polski wiele miejsc przyciąga do siebie turystów malowniczymi widokami i pięknymi zabytkami. Nie inaczej jest z Roztoczem, które jest świetnym przykładem na to, jak można wykorzystać lokalną przyrodę, by przyciągać każdego roku tysiące turystów, pragnących odpocząć od wielkich miast. Na Roztoczu czeka na nas wiele atrakcji, liczne szlaki rowerowe, spływy kajakowe i cała masa innych atrakcji. Duży wpływ na atrakcyjność tych stron ma fakt, że bardzo wcześnie zaczęto o nie dbać i objęto je prawną ochroną przed nadmierną ingerencją ze strony człowieka.

Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 roku, by chronić najcenniejsze przyrodniczo rejony Roztocza. Dyrekcja parku ma swoją siedzibę w dawnych zabudowaniach administracji Ordynacji Zamojskiej, pod której kontrolą niegdyś były lasy Roztocza. Na terenie parku można spotkać 700 różnych gatunków roślin. Zobaczymy tutaj także liczne gatunki zwierząt. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego żyją m.in. wilki oraz rysie, a także wiele gatunków ptaków. Dla turystów przygotowano tutaj liczne trasy turystyczne oraz ścieżki edukacyjne. Warto odwiedzić także Izbę Leśną we Floriance oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny.

Inną formą ochrony przyrody w tych stronach jest Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, który powołano do życia w 1991 roku. Rozciąga się on w okolicach rzek Gorajec oraz Wieprz, które płyną przez te okolice tzw. padołami. Dużą atrakcją tych stron są wąwozy lessowe oraz wzniesienia, takie jak Góra Dąbrowa. W okolicach warto odwiedzić rejony zalewu w Polesiu, liczne pomniki przyrody, Bagno Tałandy czy buczynę karpacką. Przez okolicę biegną także liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, w tym fragmenty Centralnego Szlaku Pieszego Roztocza oraz Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza, a także ścieżka turystyczna Szczebrzeszyn-Kawęczynek.

Tym, co decyduje o atrakcyjności Roztocza wśród turystów jest także wspaniała baza noclegowa tutejszych miast i miejscowości. Znajdziemy tutaj wiele hoteli, moteli czy ośrodków wczasowych. Roztocze oferuje noclegi także w niezliczonych gospodarstwach agroturystycznych oraz prywatnych kwaterach. Na pewno znajdziemy tutaj miejsce odpowiednie dla siebie.

Leave a reply