View Sidebar
Ciekawe atrakcje w Wadowicach

Ciekawe atrakcje w Wadowicach

7 kwietnia 2017 14:090 comments

Poprzednio wybraliśmy się do Myślenic i dalej pozostajemy na terenie województwa małopolskiego. Wadowice są znane głównie za sprawą papieża Polaka – Jana Pawła II. Jest to niewielka miejscowość położona w Polsce południowej, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa – dawnej stolicy Polski. Bez trudu można tu dotrzeć zarówno własnym samochodem (w miasteczku jest dość dużo parkingów), jak i komunikacją miejską, na którą składają się zarówno podmiejskie autobusy, jak i niewielkie busy prywatnych przewoźników.

Przyjeżdżając na wypoczynek do Wadowic można zatrzymać się w jednym z przytulnych pensjonatów lub wybrać kwaterę prywatną. Dla grup zorganizowanych przewidziano szereg noclegów w domach wypoczynkowych oraz domach pielgrzyma. Baza noclegowa zazwyczaj jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych, wyjątek mogą stanowić weekendy wakacyjne oraz najważniejsze święta kościelne – wówczas warto mieć rezerwację pobytu.

Na wszystkich turystów czeka w Wadowicach moc atrakcji. W ładny i słoneczny dzień można wybrać się na spacer malowniczymi szlakami Beskidu Małego, a przy nieco gorszej aurze warto zwiedzić lokalne muzea. Jednym z najbardziej znanych obiektów muzealnych działających na terenie miasta Wadowice jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. W kamienicy, na czterech kondygnacjach stworzono 16 wystaw, obrazujących życie młodego Karola Wojtyły. Ciekawa tematyka oraz oryginalny sposób przedstawienia zbiorów muzealnych sprawiają, że wystawę zorganizowaną w domu rodzinnym papieża Polaka każdego roku odwiedzają tłumy pielgrzymów i wybierając się tam na wycieczkę podczas wakacyjnych weekendów dobrze jest dokonać wcześniejszej rezerwacji zwiedzania. Koszt wejścia do muzeum dla osoby dorosłej to 20 zł. Opłata ta uwzględnia zwiedzanie muzeum z przewodnikiem polskojęzycznym. Będąc na urlopie w Wadowicach warto również odwiedzić Muzeum Miejskie czy Galerię Franciszka Suknarowskiego.

Obiekty muzealne to nie jedyne atrakcje tego urokliwego miasteczka. Istotną rolę odgrywają tu również zabytkowe obiekty sakralne, do których zaliczają się między innymi Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, kościół świętego Piotra Apostoła, sanktuarium świętego Józefa zorganizowane na obszarze klasztoru ojców karmelitów bosych czy kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Gór na Groniu Jana Pawła II.

Aby dobrze zaplanować cały pobyt w miasteczku i zwiedzić wszystkie jego najciekawsze zakątki, warto wizytę rozpocząć od punktu informacji miejskiej, w którym za niewielką opłatą dostępne są mapy oraz przewodniki uwzględniające najciekawsze atrakcje okolicy.

Leave a reply