W ostatnich latach sezony narciarskie stają się coraz krótsze. W obecnym, 2021 roku przez pandemię zjawisko to osiągnęło apogeum, a liczne obostrzenia wprowadzane przez rządy krajów szczególnie popularnych na zimowe wyjazdy, jeszcze bardziej utrudniły zaplanowanie satysfakcjonującej podróży. Gdzie jechać na narty w tych nietypowych czasach? Jak najlepiej znaleźć otwarte stoki? Co wziąć pod uwagę przy wyborze celu podróży?
Z powodu zamknięcia stoków, w tym artykule skupimy się głównie na stokach zagranicznych, które pozostają otwarte lub zostaną uruchomione w najbliższym czasie. Wspomnimy też o najważniejszych destynacjach, które na ten moment pozostają nieczynne.

Jaka wysokość będzie odpowiednia dla początkującego narciarza?

Kiedy bierzesz pod uwagę wyjazd z całą rodziną lub ze znajomymi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi, nie musisz znacząco zmieniać swoich planów. Najpopularniejsze kompleksy sportowe, składające się z całego multum tras najczęściej oferują również tzw. ośle łączki. Trasy te charakteryzują się małymi różnicami wysokości i łagodnym spadkiem. Będą one idealnym wyborem dla tych grup, które dopiero chcą nauczyć się zjeżdżać.
Szczególnie dużo tego typu zjazdów pojawia się w polskich górach, takich jak te w okolicach Jastrzębiej Góry, czy Białki Tatrzańskiej. Zagraniczne kompleksy sportowe, niejednokrotnie znajdujące się na dużych wysokościach, również oferują bardzo duży wybór tego typu tras. Podsumowując: towarzystwo początkującego narciarza nie ogranicza bardziej zaawansowanej części narciarzy. Nie bój się rezerwować biletów w miejsca, które wypatrzyłeś już wcześniej. Gdzie udać się więc na narty, niezależnie od stopnia zaawansowania, tak aby wyjazd pozostał na długo w pamięci?

Wymarzone miejsca na narty – krajobrazy i stoki

Jeśli nie jesteś miłośnikiem rozwiązania, jakim są wycieczki last minute, narty będą musiały jeszcze trochę poczekać w piwnicy. Chyba że zdecydujesz się na wyjazd zagraniczny. Stoki pomimo epidemii działają między innymi w Szwajcarii, wkrótce zostaną otworzone we Włoszech. Już te dwa kraje mają potencjał, aby zapewnić dużo radości przy więcej niż jednej wyprawie!

Szwajcaria – Alpy w najlepszym wydaniu

Jeśli jesteś niecierpliwy i zastanawiasz się gdzie jechać na narty już teraz, jest to najlepszy wybór. Miejscowości takie jak Saas Grund i Saas Fee umożliwią ci jazdę przez cały tydzień, bez efektu znudzenia, a otoczenie trzynastu czterotysięczników będzie zapierającym dech w piersi doświadczeniem. Zaznaczmy jeszcze raz – nawet w tak bajkowej scenerii i na takich wysokościach (1300-3500 m.n.p.m) znajdą się trasy dla początkujących. Alpy to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez amatorów sportów zimowych.

Włoski skarb – Dolomity

Alpy to nie tylko Szwajcaria. Ich południowe części to tzw. dolomity, czyli wapienne giganty, położone na północy Italii. Paradoksalnie, podczas gdy Włochy większości osób kojarzą się wyłącznie ze słońcem i pięknymi plażami, to właśnie tu sezon rozpoczyna się niekiedy już w lipcu. Dzieje się tak za sprawą lodowców obecnych w najwyższych partiach górskich. Warto wspomnieć, że jest to również świetna destynacja dla osób, które nie szusują. Regiony gdzie położone są Dolomity, doceniane są również za piękne krajobrazy i pyszne wino, a także tradycyjną włoską kuchnię.

Tatry – cudze chwalicie, swego nie znacie

Wiele osób podczas opisywania najpiękniejszych gór na narty, zapomina całkowicie o położonych między Polską a Słowacją Tatrach. Być może sezon nie trwa tam tak długo, jak we włoskich Dolomitach, ani nie uświadczysz nawet jednego czterotysięcznika, ale wciąż jest to miejsce warte odwiedzenia.

Jak zorganizować wyjazd?

Kiedy znasz już najlepsze góry do wyjazdu, niezależnie czy to urlop last minute narty, czy też wczesne plany na przyszły rok, istotną kwestią staje się sama organizacja. Istnieją dwie najpowszechniejsze sposoby: samodzielne planowanie oraz skorzystanie z biura wyspecjalizowanego w tego typu wycieczkach. W obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wykupienie zorganizowanej formy wypoczynku, która umożliwi komfort psychiczny niezależnie od wypadków losowych związanych z epidemią. Przykładem biura, które zaplanuje wyjazd od A do Z jest  http://nastok.pl/. Samodzielna wycieczka wiąże się, co prawda z większą swobodą zarządzania własnym czasem, ale najczęściej kończy się wyczerpaniem planującej ją osoby. Pojawiają się wówczas problemy – jak przewieźć narty, ile wybrać noclegów, co jeść – odpowiedzi na te wszystkie pytania znają biura, które pomogą Ci wybrać odpowiednią ofertę.

A Ty? Gdzie wybierzesz się w tym roku?