Projektowanie obiektu własnej firmy często idzie w parze z czytaniem wielu norm prawnych, które określają warunki budowy w wielu aspektach. Wbrew pozorom oświetlenie jest wyjątkowo istotne, zwłaszcza w placówkach medycznych czy budynkach, w których produkuje się żywność lub kosmetyki. Specyficzne warunki pracy nieraz sprawiają, że ważne jest posiadanie odpowiednich opraw świetlnych, które otrzymały atest higieniczny PZH.

Certyfikat PZH – co to jest?

PZH to skrótowiec rozwijający się na Państwowy Zakład Higieny, jednak od niedawna pełna nazwa tego organu brzmi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Instytucja zajmuje się między innymi wydawaniem certyfikatów i trzeba zaznaczyć, że zarówno atest PZH, jak i NIZP-PZH to ta sama rzecz. Dokument jest wydawany wyłącznie w sytuacji, kiedy dany produkt jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Atest higieniczny PZH dotyczy również tego, czy ów produkt jest także prosty w utrzymaniu higieny, czyli czy łatwo się go czyści.

Atest PZH – czy jest wymagany?

Najczęściej certyfikat PZH nie jest potrzebny, ale dobrowolny – przynajmniej w kwestii oświetlenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że dosłownie każdy przedsiębiorca bierze odpowiedzialność za tworzony przez siebie produkt, który trafia na rynek. Jeżeli może on wpływać na zdrowie oraz środowisko naturalne, to atest PZH może się przydać w ocenie bezpieczeństwa swojego produktu.

Prawo wymaga posiadania certyfikatu w momencie, kiedy produkt jest w kontakcie z wodą. W jakiej sytuacji więc konieczne jest jego otrzymanie. W przypadku oświetlenia może to być sytuacja,  kiedy nad kadziami z gotującym się produktem spożywczym znajdują się lampy, gdzie osadza się parująca woda, która prędzej czy później może opaść z powrotem do wspomnianej kadzi. Jeżeli nie wiemy, czy warto postawić na lampy z atestem PZH, to najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH.

Można też z łatwością wywnioskować, że kupowanie lamp z atestem higienicznym PZH do własnego domu nie jest konieczne. Obiekt ten nie dopuszcza do obrotu żadnych towarów, a właściciel zawsze sam bierze odpowiedzialność za siebie i resztę domowników.

Dlaczego warto postawić na produkty posiadające certyfikat PZH? Jest to przydatne dla opinii publicznej – firma korzystająca z takich urządzeń prędzej zostanie uznana za wiarygodną i dbającą o dobro swoich klientów. Znaczna większość szpitali i innych placówek medycznych korzysta właśnie z oświetlenia posiadającego opisywany certyfikat.

Zwykle produkty z atestem higienicznym PZH są wyjątkowo szczelne, dlatego będą odpowiednie dla miejsc, w których panuje duża wilgoć. Za skorzystaniem z takich produktów przemawia także wygoda. O wiele prościej jest umyć lampy z certyfikatem, a w wielu instytucjach jest to czynność konieczna, na przykład w przemyśle produkującym żywność, który musi spełniać wiele norm.

Certyfikat PZH, a lampy

Coraz więcej współczesnych propozycji w dziedzinie oświetlenia posiada certyfikat PZH, ponieważ nawet jeżeli nie jest on zawsze wymagany, to w każdym przypadku oznacza najwyższą jakość prezentowanego produktu, który jest bezpieczny i łatwy w utrzymaniu. Nie bez powodu tak często można spotkać lampy przemysłowe posiadające certyfikat PZH.

Dobrym przykładem jest belka Tytan LED, oferowana przez firmę LenaLighting. Zarówno ten model, jak i wiele innych doskonale się sprawdza w przypadku różnych gałęzi przemysłu. Wysoka szczelność dowodzona przez atest higieniczny PZH sprawia, że liczne lampy będą dobrym rozwiązaniem dla miejsc o wysokiej wilgotności, sporym zapyleniu i w obiektach wymagających pracy w różnych, nieraz skrajnych temperaturach. Brak wrażliwości na czynniki zewnętrzne wpływa także na żywotność poszczególnych modeli. Dla przykładu, rodzina Tytan może świecić nieprzerwanie przez 100 000 godzin, gwarantując wydajność świetlną na poziomie 150 lm/W, dzięki czemu znajduje się w czołówce produktów dostępnych na rynku.