Nazwa wskazywałaby na to, że zajście w ciążę w tym czasie jest niemożliwe. Jest w tym trochę racji, ponieważ w czasie trwania dni niepłodnych, kobieta nie może zajść w ciążę. Problem jednak leży w tym, że pod potoczną nazwą „dni niepłodnych”, kryje się tak naprawdę coś zupełnie innego. Czy wiedziałaś, że rozróżniamy dni względnie niepłodne i bezwzględnie niepłodne? Jeśli to dla Ciebie nowa informacja, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Czym są dni względnie niepłodne?

To czas, w którym zajście w ciążę jest wprawdzie niskie, ale nie jest ono niemożliwe. Podobnie wygląda to w przypadku dni płodnych. Nie gwarantują one, że zajdziesz wtedy w ciążę. Częściowo wynika to z czynników zewnętrznych, które oddziałują na nasz organizm, a częściowo z trudności w dokładnym ustaleniu okresu niepłodności, który zależy od regularności Twojego cyklu miesiączkowego oraz stylu życia. Im bardziej regularny jest Twój dzień oraz im stabilniejsze są cykle snu, tym większa szansa na skrupulatne obliczenie dni niepłodnych. Ponadto, nie bez znaczenia jest dieta. Wszystko, co dostarczasz swojemu organizmowi wpływa na homeostazę Twojego organizmu. Podobne znaczenie mają, np. podróże, które są źródłem stresu i napięcia, które mogą rozregulować cykl miesiączkowy. Jeżeli cierpisz na poważniejsze schorzenia lub doświadczasz infekcji intymnych, musisz wziąć pod uwagę, że dokładne oszacowanie dni niepłodnych będzie w tym wypadku trudniejsze.

Dni względnie niepłodne

Czas przed owulacją to tzw. okres płodności względnej. Szansa zajścia w ciążę jest wówczas niska, ale nie jest równa zeru. Jest to faza niepłodności zależna od momentu, w którym komórka staje się dojrzała. Szacuje się, że trwa ona od kilku do kilkunastu dni, choć niekiedy ma również miejsce podczas miesiączki. Ze względu na te wahania czasowe, jeśli chcesz mieć pewność, że unikniesz ciąży, powinnaś w tym okresie stosować wybraną metodę antykoncepcji lub powstrzymać się od współżycia.

必利勁
t-align: justify;”>Dni bezwzględnie niepłodne

Po owulacji przychodzi okres niepłodności bezwzględnej. Jest to czas po obumarciu komórki jajowej, który trwa aż do wystąpienia kolejnej menstruacji. Szacuje się, że dni bezwzględnie niepłodnych jest około 14. Wtedy powinnaś mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Zatem jest to okres po owulacji aż do wystąpienia kolejnej miesiączki. Pamiętaj jednak, że mówimy tutaj o regularnych cyklach, a liczba czternastu dni odnosi się do cyklu trwającego 28 dni. Wszelkie wahania hormonalne oraz sytuacje stresowe mogą przesunąć owulację. Bezwzględna niepłodność jest więc nieco złudna, ponieważ każdej z nas przydarzają się niecodzienne sytuacje, jak np. choroba, zmiana otoczenia czy przemęczenie, które wpływają na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Zatem, czy można zajść w  ciążę tuż przed „okresem”? Przy regularnych, niezaburzonych cyklach miesiączkowych jest to niemożliwe. Jednak aby mieć pewność, obserwuj swój organizm i monitoruj systematyczność cykli.

Biorąc pod uwagę regularne cykle miesiączkowe, trwające podręcznikowe 28 dni, okres bezwzględnej niepłodności trwa 14 dni i obejmuje czas między owulacją a miesiączką. Po owulacji występuje natomiast czas względnej niepłodności, który szacuje się od kilku do kilkunastu dni. Następnie przychodzą dni płodne, obejmujące kilka dni przed owulacją (najczęściej mówi się o liczbie od 3 do 7) do około dwóch dni po owulacji. Przy obliczaniu cyklu miesiączkowego, chcąc mieć pewność co do liczby dni bezwzględnej niepłodności, zawsze bierz pod uwagę sytuacje, które mogły wpłynąć na regularność cyklu. Jeśli natomiast należysz do kobiet, które starają się o dziecko, dokładne oszacowanie dni płodnych będzie kluczowe. Warto w tym celu zajrzeć też do tego artykułu: www.miastokobiet.pl/co-pomaga-zajsc-w-ciaze/. Znajdziesz tam dawkę wiedzy, która będzie pomocna w procesie starania się o dziecko.