Statystycznie jedno dziecko korzysta przynajmniej z trzech fotelików: modelu dla grupy 0+ dla niemowląt o wadze do 13 kg, wersji z grupy 1 dla dzieci o masie ciała pomiędzy 9 a 18 kg oraz grupy 2-3, obejmującej małych pasażerów ważących 15-36 kg. Dobór optymalnego produktu, dopasowanego do wieku i wagi dziecka oraz modelu samochodu zazwyczaj sprawia rodzicom sporo problemów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika samochodowego, by zapewnił on maksymalne bezpieczeństwo i komfort podróżowania?

Czym się kierować przy zakupie fotelika samochodowego?

Każdy fotelik samochodowy powinien być dopasowany przede wszystkim do wagi dziecka. Dzięki temu będzie ono siedziało stabilnie, a pasy będą przytrzymywać je w odpowiedni sposób. Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika samochodowego? Przede wszystkim musi on posiadać certyfikat homologacyjny, będący świadectwem przetestowania jego trwałości w czasie wypadków drogowych. Modele renomowanych marek, takie jak chociażby Avionaut AeroFIX Soft Line, posiadają aktualną homologację I-Size – ECE R-129, która potwierdza ich wysokie właściwości w tym zakresie. Ponadto warto także sprawdzić noty wybranego fotelika w testach zderzeniowych ADAC. Dobrej jakości model będzie posiadał co najmniej 4 gwiazdki, przyznane na podstawie rygorystycznych kontroli. Czym się kierować się przy zakupie fotelika samochodowego? Należy zawsze dopasowywać go do kształtu siedzenia w pojeździe. Prawidłowo dobrany model będzie stabilnie leżał na tylnej kanapie, nie kiwając się na boki oraz nie przesuwając do przodu. Warto rozważyć foteliki z mocowaniem Isofix, zwiększającym bezpieczeństwo podróżowania. Jaki fotelik samochodowy kupić dla niemowlaka lub kilkuletniego dziecka? Wskazane, by miał on boczne zabezpieczenia oraz 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z ochraniaczami, stabilizujące małego pasażera siedzącego w fotelu.

 Jaki fotelik samochodowy kupić dla niemowlaka?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika samochodowego dla niemowlaka? Wszystkie modele z grupy 0+ nieco różnią się od wersji przeznaczonych dla starszych dzieci. Przede wszystkim foteliki powinny zapewniać niemal leżącą pozycję, komfortową dla delikatnego maleństwa oraz zapobiegającą nadmiernemu opadaniu jego główki. Dodatkowo foteliki muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy, minimalizując ryzyko obrażeń wrażliwego kręgosłupa niemowlęcia na skutek kolizji lub gwałtownego hamowania. Jaki fotelik samochodowy kupić dla niemowlaka? Powinien on posiadać wkładkę redukcyjną przeznaczoną do transportu noworodków oraz miękką i przyjazną dla dziecka tapicerkę. Przykładem takiego produktu będzie Avionaut Kite+, dodatkowo wyposażony w bazę Dock, zwiększającą bezpieczeństwo podróżowania oraz niwelującą ryzyko nieprawidłowego zamocowania fotelika.

 Który fotelik będzie odpowiedni dla starszego dziecka?

Gdy główka niemowlęcia zacznie wystawać ponad fotelik lub przekroczy ono wagę dopuszczaną przez producenta, konieczne będzie zakupienie większego modelu z grupy 1. Dziecko w nowym foteliku powinno siedzieć stabilnie, a pasy muszą mocno i pewnie opinać jego ciało. Podobnie jak w przypadku modeli z grupy 0+, także wersje przeznaczone dla większych dzieci powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy. W takim foteliku maluch mniej więcej do 4 roku życia będzie mógł podróżować komfortowo i bezpiecznie, a ryzyko uszkodzenia jego delikatnych struktur kostnych zostanie ograniczone do minimum. Gdy dziecko ukończy 4 lata lub przekroczy wagę 15 kg, należy rozważyć zakup większego fotelika z kolejnej grupy. Będzie on przeznaczony dla pasażerów o wadze między 15 a 36 kg, zapewni dobre przystosowanie do budowy ciała oraz wymagań dzieci w starszym wieku. Model taki jak Avionaut MaxSpace I-Size będzie posiadał odpowiednio wyprofilowane siedzisko, regulowany zagłówek precyzyjnie dopasowujący się do wzrostu dziecka oraz opcję odchylania, przydatną w czasie dłuższych podróży oraz snu.

Czym się kierować przy zakupie fotelika samochodowego dla dziecka? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodziców. Zapoznaj się z ofertą: https://babyontour.pl/foteliki/producent-f/avionaut/ Znajdziesz tam model dobrany do wagi dziecka oraz wersji pojazdu, a zarazem spełniający rygorystyczne normy i wyposażony w dodatkowe systemy zabezpieczające sprawi, że każda podróż przebiegnie komfortowo i bezpiecznie, niezależnie od wieku malucha i odległości do pokonania.