Stosunek obywateli Polski do wody kranowej jest raczej negatywny. Nie ma się co dziwić. W końcu woda, którą dostarczano do gospodarstw domowych była bardzo niskiej jakości, a także nie zawsze zdatna do picia, ze względu na oczyszczanie jej dużymi ilościami chloru. Współcześnie ta sytuacja znacznie się zmieniła i picie tak zwanej kranówki nie jest już czymś dziwnym. Niestety nie każdy dom ma w swoim kranie dostęp do wody, której jakość jest zadowalająca. Czasami wynika to z położenia, gdyż uzdatniana woda w mniejszych wodociągach jest sprawdzana zaledwie raz w tygodniu, podczas gdy wodociągi położone przy dużych miastach robią to codziennie. Niekiedy powodem gorszej jakości wody jest instalacja, przez którą przepływa, by finalnie znalazła się w kranie. W każdym z powyższych przypadków warto rozważyć kupno filtra do wody.

Filtr do wody to oszczędność, a także pozytywny wpływ na środowisko

Woda, która dostarczana jest do gospodarstw domowych przez wodociągi, czasami miewa wyższą zawartość żelaza i metali ciężkich. Zdarza się także, że jej twardość także jest zwiększona. Poprzez dezynfekcję chlorem woda kranowa może zmienić smak, zapach, a także stać się mętna. Jeżeli właśnie tak wygląda woda, która płynie w rurach Twojego domu – spokojnie. Niekoniecznie musisz wydawać duże pieniądze na kolejne zgrzewki plastikowych butelek. Alternatywą będzie użytkowanie filtra do wody, którego zadaniem jest uzdatnienie kranówki do picia. Tak przefiltrowana ciecz będzie dobra nie tylko dla Twojego ciała, ale także pozytywnie wpłynie na żywotność znajdujących się w Twoim domu sprzętów AGD, a także armatury. Niezależnie od tego czy jesteś osobą, która chce podreperować swój domowy budżet, czy raczej leży Ci na sercu dobro środowiska naturalnego. W obu przypadkach rozpoczęcie korzystania z filtrów do wody przyniesie pozytywne efekty.

Jakie są rodzaje filtrów do wody?

Filtry do wody występują obecnie w przeróżnych wariantach. Podstawowym i niezwykle spopularyzowanym jest taki, który znajduje się w specjalnym dzbanku do filtracji. Zdarzają się również butelki, czy bidony, które w swojej konstrukcji mają wbudowany filtr do wody pod zlew. Powyższe zazwyczaj korzystają z uzdatniacza, jakim jest filtr węglowy. Użyty w nim węgiel aktywny pochłania chlor, a także związki organiczne. Dzięki temu sprawia, że woda staje się smaczna, a jej zapach i kolor są zadowalające. Na rynku znajduje się jednak kilka innych technologii, których zadaniem jest poprawa jakości wody, a także nadanie jej pożądanych parametrów. Są to między innymi filtry mechaniczne, które zatrzymują stałe cząstki, pokroju piasku, rdzy, czy zawiesiny. Zazwyczaj filtry te służą do wstępnego oczyszczenia wody w większych jednostkach uzdatniających. Zdarza się jednak, że montowane są na głównych przyłączach wody w gospodarstwie domowym. Odwrócona osmoza to natomiast zjawisko, które wykorzystywane jest w niektórych systemach uzdatniających. Dzięki niemu można pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i związków chemicznych, pozostawiając wodę krystalicznie czystą. W nowoczesnych systemach wykorzystujących tę technologię właściwie zawsze znajdują się wkłady mineralizujące, które wzbogacają uzdatnioną wodę o pierwiastki niezbędne dla Twojego zdrowia. Najobszerniejszą kategorią dotyczącą filtracji są filtry do wody pod zlew. Wśród nich znajdziemy produkty o małych rozmiarach, ale także duże, bardzo wydajne urządzenia. W tej grupie produktów wykorzystywane są wszystkie technologie uzdatniania wody.

Filtr do wody – jaki wybrać?

Możesz zdecydować się na zamontowanie filtra wyłącznie pod kranem, z którego pobierać będziesz wodę pitną. Zawsze możesz także pozostać przy dzbanku filtrującym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś pomyślał o wydajniejszym rozwiązaniu. Jednym z nich byłoby zaopatrzenie się w filtr wody pod zlew, który umieszcza się w przestrzeni podzlewowej. Urządzenie to przyłącza się do wody zasilającej, a ta, już przefiltrowana, trafia do Twojego kranu.