Szafa do zabudowy to idealne rozwiązanie dla osób wykańczających własny lokal. Zastosowanie jej w podczas urządzania przestrzeni pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca, czy chociażby eliminuje potrzebę ścierania z niej kurzu? Każdy kupujący, przed zakupem zastanawia się jednak, ile kosztuje szafa do zabudowy?

Na cenę szafy składają się następujące czynniki

1. Rozmiar szafy – im większa szafa tym liczba zużytych materiałów będzie większa, a czas robocizny dłuższy.

2. Materiały – Ważną częścią każdego mebla są materiały oraz ich jakość. Jednym z najpopularniejszych surowców do produkcji szaf do zabudowy są płyty wiórowe, są tanie oraz wytrzymałe, a ceny za metr bieżący oscylują w okolicach 750 zł przy grubości 10 mm. W przypadku zdecydowania się na płytę sosnową, cena waha się w okolicach 1500 zł za metr bieżący. Koszt będzie także inny w przypadku wyboru innych drzwi. Przeważnie producenci, w najniższych cenach oferują drzwi wykonane z tych samych materiałów co szkielet szafy.

3. Rodzaj drzwi – W tym aspekcie główne kryteria stanowi system, a więc: zawiasy lub drzwi przesuwne, oraz rodzaj wypełnienia zastosowanego w szafie. W przypadku, kiedy szafa nie jest duża, klient może zdecydować się na zastosowanie zawiasów. Niestety w przypadku większych drzwi będzie to niemożliwe lub będzie wymagało to podziału szafy na większą liczbę drzwi. Kiedy jednak zależy nam, aby drzwi szafy do zabudowy były jednolite, można zdecydować się na zastosowanie systemu przesuwnego. Najpopularniejsze z nich są systemy aluminiowe, jednak na rynku dostępne są także rozwiązania stalowe.

4. Rozwiązania technologiczne – Coraz więcej producentów szaf oferuje w swoich katalogach interesujące rozwiązania. Można wliczyć do nich choćby: podświetlenie wewnętrzne szafy, wysuwane wieszaki na ubrania, przeszklone szuflady i wiele innych. Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych udogodnień, na jakie decydują się osoby kupujące szafy, są systemy cichego zamykania drzwi. Takie rozwiązania oferują takie firmy jak: Blum czy Pinum.

Kolejnym ciekawym udogodnieniem, które warto rozważyć w przypadku zakupu szafy do zabudowania jest pantograf – system pozwalający na umieszczenie takich rzeczy jak np: wyprasowane spodnie w górnej części szafy, oraz swobodny dostęp do nich, za pomocą wysuwanego drążka.

5. Skomplikowanie konstrukcji – jeden z najważniejszych wyznaczników ceny przy kupnie szafy do zabudowy. Niestandardowy kształt szafy będzie miał znaczny wpływ na wzrost ceny szafy. Zastosowanie indywidualnego kształtu powoduje, że producent jest zmuszony do wymyślenia nowych układów półek i wieszaków. W przypadku skosów wymaga to także zastosowania innych rozwiązań w kwestii wyboru drzwi szafy.

Ile to więc kosztuje? Dla przykładu ceny szaf do zabudowy w Krakowie rozpoczynają się od ok. 1500 zł za pojedyncze gotowe systemy, bez możliwości dostosowania ich pod wymiar. W przypadku szaf niestandardowych, wykonywanych na wymiar u stolarzy ceny zaczynają się od ok. 2500 zł i wzrastają wraz z wyborem większej ilości udogodnień i materiałów w wyższych klasach.