Sypialnia powinna być takim miejscem w naszym domu, które umożliwia efektywny odpoczynek. O ile do pokoju dziennego często zapraszamy gości – sypialnia stanowi strefę intymną, dostępną tylko domownikom. Warto zadbać o to, aby była to przestrzeń przytulna i dopasowana do naszych potrzeb. Stylistyka sypialni powinna być oczywiście spójną z pozostałą częścią mieszkania. Co powinno się znaleźć w takiej sypialni i jak sprawić, aby rzeczywiście była ona komfortowa? Na jakie rozwiązania wnętrzarskie postawić w praktyce?
Jak urządzić sypialnię, która będzie komfortowa?
Dobrym punktem wyjścia do każdego projektu jest zastanowienie się nad tym, jakie funkcje powinno pełnić to pomieszczenie. Najbardziej oczywistą funkcją jest możliwość wypoczynku oraz zapewnienie sobie efektywnego snu. Do tego celu niezbędne jest wygodne łóżko. Pamiętajmy, aby dobrać jego wielkość proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia. Oczywiście, najbardziej praktycznym rozwiązaniem są łóżka, do których osobno dokupuje się materac o pożądanej twardości. W razie konieczności można go później w prosty sposób wymienić. Zagłówek łóżka również może pełnić funkcję dekoracyjną.
Wiele osób chciałoby jednak móc w sypialni na przykład czytać książki przed zaśnięciem, co oznacza, że przydatne będą wiszące szafki nocne oraz lampy po obu stronach łóżka. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala – można w sypialni zaaranżować niewielką biblioteczkę w postaci specjalnego regału. W sypialni często jest też miejsce na garderobę, a także toaletkę wraz z kosmetykami- czyli wszystko to, co pozwala nam przyszykować się do wyjścia. Praktycznym rozwiązaniem będzie też umieszczenie w sypialni lustra – czy to wolnostojącego, czy wbudowanego w drzwi szafy.
Ciekawe inspiracje – jak urządzić sypialnię, aby dobrze się w niej czuć?
Z pewnością warto podążać za sprawdzonymi patentami urządzania wnętrz:
- Jeśli nasza sypialnia jest mała i raczej słabo doświetlona poprzez światło naturalne, postarajmy się wybierać do niej jasne kolory. Na pewno sprawdzą się one na ścianach, a także w przypadku mebli. Sprawią one, że mimo wszystko wnętrze będzie jasne.
- W przypadku strefy odpoczynku i relaksu doskonałym rozwiązaniem jest zaplanowanie oświetlenia punktowego. Oczywistymi punktami oświetleniowymi są lampy – mogą one dekorować wiszące szafki nocne. Specjalne oświetlenie może też posiadać garderoba, co dodatkowo ułatwi korzystanie z niej po zapadnięciu zmroku. Oświetlenie punktowe nie męczy oczów i stwarza miłą atmosferę we wnętrzu.
- Sypialnia to doskonałe miejsce do przechowywania. Dobrym rozwiązaniem jest więc aranżacja sporej ilości szaf oraz zdecydowanie się na pojemne komody. Będzie to odpowiednie pomieszczenie do przechowywania pościeli, pierzyn czy koców. Pamiętajmy o tym, aby efektywnie wykorzystać miejsce pod łóżkiem, na przykład do przechowywania poduszek.
Jak zaaranżować sypialnię, aby wyglądała modnie i na czasie?
Przytulny efekt we wnętrzach można tak naprawdę uzyskać w dość prosty sposób – poprzez wprowadzenie elementów drewnianych. Naturalne drewno o jasnym wybarwieniu bardzo dobrze łączy się z jednolitymi, jasnymi kolorami. Drewno ma też ponadczasowy charakter i może być podstawą stylu skandynawskiego, nowoczesnego czy nawet loftowego. Nowoczesne sypialnie są raczej proste w swojej formie. Ciekawym rozwiązaniem będą meble bez uchwytów ze specjalnymi frezowaniami w ich miejscu. Warto też zainteresować się ciekawą formą niektórych rozwiązań, np. taką jak wiszące szafki nocne. Prezentują się one lekko, estetycznie, a przy tym – są praktycznymi i bardzo potrzebnymi elementami wyposażenia.
Garderoba może przyjąć formę pojemnej szafy, można jednak zaaranżować ją także w formie osobnego, niewielkiego pomieszczenia. Pamiętajmy o specjalnych systemach do szaf, które ułatwiają organizowanie i przechowywanie naszych ubrań – sprawiają one, że można zaoszczędzić bardzo wiele miejsca. Jeśli natomiast nasze pomieszczenie jest nieustawne- pamiętajmy o możliwości wykonania mebli na wymiar u stolarza. W ten sposób efektywnie wykorzystamy każdy wolny centymetr.