Posiadanie własnego samochodu to dla wielu ludzi konieczność. Jeszcze kilka lat temu na rodzinę przypadało jedno auto. Wówczas mówiło się o luksusie. XXI wiek bardzo mocno zmienił optykę oceny tego, co dla każdego człowieka znaczy własny samochód osobowy. Rynek aut używanych tak mocno się rozwinął, że bez problemu każda chętna osoba może znaleźć egzemplarz, który będzie jej pasować przede wszystkim ze względu na wygląd i cenę. Jeśli należysz do grona kierowców, którzy planują zakup nowego auta lub są jego szczęśliwym posiadaczem, to musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej czynności, którą Ty, jako właściciel, musisz bardzo dokładnie pilnować. O co chodzi? O olej w samochodzie — a dokładnie o jego odpowiednią kontrolę oraz wymianę.

Nie ma większego znaczenia, czy jeździsz autem drogim czy tanim, startym lub nowym, każdy z pojazdów musi mieć odpowiednio często kontrolowany poziom oleju oraz przechodzić jego regularne wymiany. Im więcej jeździsz, tym częściej ów olej musisz wymieniać. Dla wielu osób wymiana oleju w samochodzie kojarzy się niestety z dodatkowym kosztem, który część z kierowców za wszelką cenę stara się uniknąć. Tego typu osoby bardzo często decydują się na samodzielną wymianę oleju. Plusem jest oczywiście niski koszt, który dotyczy samodzielnie wykonanych prac. Są też i tacy kierowcy, dla których wymiana oleju w samochodzie oznacza tylko i wyłącznie wizytę w warsztacie samochodowym. Kto ma rację? Który ze sposób jest prostszy i bardziej opłacalny?

Jak zmienić olej w samochodzie – samodzielnie czy w warsztacie?

Poprawna wymiana oleju w samochodzie jest możliwa w warunkach domowych, i owszem, oznacza pewne oszczędności, ale zanim zdecydujesz zrobić to samodzielnie, zwróć uwagę na kilka ważnych czynników. Podczas samodzielnej wymiany oleju musisz pamiętać o:

  • Zutylizowaniu starego oleju
  • Wymianie nie tylko oleju, ale również filtrów
  • Dobraniu właściwego rodzaju oleju.

Czynności niby proste do spełnienia, ale w praktyce mogą sprawić wielu chętnym sporo problemów. A bez ich zrealizowania nie można mówić o właściwej i poprawnej wymianie oleju. Warto zatem zastanowić się, jak zmienić olej w samochodzie, aby na końcu być z owej wymiany zadowolonym. Naszym zdaniem dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Oddanie auta do mechanika, który zmieni olej w naszym aucie, to przede wszystkim gwarancja zutylizowania starego oleju, dobrania odpowiedniego i wymiany wszystkich podzespołów, które muszą być co jakiś czas wymieniane. Dobry warsztat samochodowy sprawdzi również stan wymienianego oleju. Po co? Aby upewnić się, czy w silniku nie dochodzi do jakichś uszkodzeń, a które to mogą być widoczne właśnie w zużytym oleju.

Wybór właściwego warsztatu

Skoro wiemy już, że dla prostej, szybkiej i skutecznej wymiany oleju najlepsza wydaje się być wizyta w profesjonalnym warsztacie samochodowym, to pora na kilka wskazówek jak takowy warsztat wybrać. Wymiana oleju w samochodzie jest jedną z podstawowych usług, którą oferują swoim klientom mechanicy. Wydaje się więc, że aby bez większych problemów wymienić olej w aucie, wystarczy udać się do pierwszego lepszego zakładu. Nie jest to do końca prawda. Warto przed ostatecznym wyborem takiego miejsca sprawdzić na przykład opinie o danym warsztacie. Jesteś z Białegostoku? Interesuje Cię wymiana oleju w Białymstoku – motocentrum24.com.pl jest w stanie to zagwarantować! Liczy się przede wszystkim zdanie wielu klientów. Wówczas taka opinia może być przez Ciebie traktowana jako warta uwagi. Fajnie jeśli warsztat posiada już doświadczenie i działa na rynku odpowiednio długo, aby tak proste — w teorii — czynności jak wymiana oleju być w stanie wykonać po prostu poprawnie. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak wymienić olej w swoim samochodzie, zrobić to dobrze, szybko i zgodnie ze sztuką, to naszym zdaniem jedynym wyjściem jest wizyta w warsztacie samochodowym i skorzystanie z usług fachowca. Powodzenia i szerokości!