Hale magazynowe to jedne z ważniejszych obiektów w sprawnej logistyce oraz łańcuchu dostaw. Zapewniają gromadzenie produktów czy wyrobów i ich bezpieczną wysyłkę do miejsc docelowych. Magazyn jest niezbędnym elementem w działalności sieci handlowych – pozwala na optymalne, a zarazem wydajne zarządzenie dystrybucją różnorodnych towarów do sklepów.

Wyposażenie magazynu zależy w głównej mierze od jego wielkości oraz od specyfiki działalności firmy, która przechowuje produkty. Jednym z ważniejszych elementów są regały.

Regały do magazynu w Katowicach – rodzaje oraz zastosowanie

Meble magazynowe, czyli regały, to wielopoziomowe konstrukcje, które umożliwiają ergonomiczne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Wśród modeli wyróżnia się te do składowania towarów umieszczonych na paletach czy na produkty drobnicowe. Istnieją również ponadnormatywne regały do magazynu. Katowice to rejon o bardzo dobrze działającej logistyce, a wiele magazynów korzysta z innowacji, jakimi są regały automatyczne i rotacyjne.

Podział regałów magazynowych uwzględnia również modele dynamiczne oraz statyczne. Najczęściej w magazynach stosuje się drugą opcję – a wśród nich wyróżnia się ramowe, paletowe lub półkowe. Natomiast regały dynamiczne pozwalają na automatyzację pewnych procesów. Przydają się głównie tam, gdzie zachodzi konieczność zarządzania artykułami z terminem przydatności.

Standardowe regały magazynowe to produkty o stalowej konstrukcji, które można ze sobą łączyć. Są wytrzymałe oraz stabilne, a w poszczególnych gniazdach mieszczą się palety o uniwersalnych rozmiarach. Regały drobnicowe mają postać półek, w których można gromadzić drobne wyroby. To rozwiązanie niezwykle przydatne w sklepach oraz w magazynach, gdzie przechowuje się np. metalowe elementy.

Regały mogą być wykonane ze stali, z aluminium oraz z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Materiał, z którego wykonano meble magazynowe, wpływa na maksymalne obciążenie posiadanego egzemplarza.

Regały do magazynu w Katowicach – jak je wybierać?

Wybierając regały do magazynu w Katowicach, powinieneś wziąć pod uwagę profil działalności swojej firmy, dostępną powierzchnię oraz wysokość hal. Dobrym rozwiązaniem są modele paletowe, które charakteryzują się dużą nośnością, wytrzymałością i można je łatwo montować oraz demontować.

Jeśli chcesz składować towar o drobnych wymiarach – pomyśl o regałach półkowych. Takie rozwiązanie daje Ci możliwość przechowywania wyrobów o niewielkich rozmiarach. To również dedykowane meble magazynowe do składowania półproduktów niezbędnych do produkcji.

Planując wyposażenie magazynu, należy zwrócić uwagę na sprzęt, który pozwoli pracownikom wykonywać bezpieczną i ergonomiczną pracę. Posiadanie egzemplarzy do wysokiego składowania wymaga zakupu specjalnych wózków widłowych, które dają możliwość układania towarów na tych regałach do magazynu. Katowice są miastem, gdzie bez trudu znajdziesz modele dedykowane dla Twojej firmy, które pomogą Ci zoptymalizować przestrzeń oraz zwiększyć wydajność procesów.

Pamiętaj, że meble magazynowe powinny zostać rozmieszczone w sposób przemyślany – należy zapewnić prawidłowe szlaki komunikacyjne dla pracowników oraz dla pojazdów poruszających się po wyznaczonej powierzchni.