Ślub i wesele to jedne z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Jednak ten dzień wiąże się z masą przygotowań oraz stresem. Narzeczeni często zastanawiają się, jak się do tego zabrać. Jeden z najbardziej kosztowych punktów wesela to sala, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować podczas jej wyboru. Ważnym kryterium jest odległość z kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Często domy weselne znajdują się na obrzeżach miasta lub z dala od niego. W ten sposób można liczyć na spokój od miejskiego zgiełku. Restauracje w centrum zazwyczaj nie są w stanie pomieścić zbyt dużej ilości gości i nie posiadają zieleni wokół obiektu.

Jak wybrać salę weselną? Najważniejsze pytania

Istnieje kilka najważniejszych pytań, o których warto pamiętać podczas rozmowy z właścicielem lub managerem sali weselnej. Przed rozpoczęciem poszukiwań należy określić szacowaną liczbę gości. Kilka tygodni przed weselem narzeczeni dopiero wiedzą, ile osób tak naprawdę mogą się spodziewać na weselu. Lokal powinien być w jak najlepszym stopniu dopasowany do planowej liczby gości. Wśród pytań należy także wymienić:

 • Ile aut jest w stanie pomieścić parking?
 • Ile osób pomieści sala?
 • Czy w lokalu znajduje się więcej niż jedna sala?
 • Czy obiekt posiada miejsca noclegowe?
 • Czy sala posiada klimatyzacją?
 • Co wliczone jest w cenę wynajmu?

Jak wybrać salę na wesele? Poznaj menu weselne

Wesele to impreza, na której nie może zabraknąć jedzenia i alkoholu. Większość lokali oferuje klasyczne dania kuchni polskiej. Sala weselna w Górze Kalwarii kryjąca się w murach hotelu Złote Runo oferuje bogate menu, które zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających gości. Należy ustalić, ile dań podczas wesela serwuje restauracja. Dobrą opcją jest możliwość degustacji potraw przed imprezą. Ważne jest zapewnienie różnorodności, by również osoby na różnych dietach znalazły coś dla siebie. Należy zapytać, co wlicza się w cenę tzw. talerzyka, a także, czy po weselu można zabrać pozostałe jedzenie.

Wybór sali na wesele – określ, w jaki stylu ma być miejsce

Każdy dom weselny wyróżnia odmienny styl. Przyszła para młoda powinna określić swoje preferencje co do wystroju. Restauracja musi w pełni wpisywać się w gust narzeczonych. Podczas spotkania z właścicielem obiektu należy dowiedzieć się, kto zajmuje się dekoracją sali i jak rozstawione będą stoły. Standardem w salach weselnych obecnie jest klimatyzacja.

Na sali powinno być odpowiednie oświetlenie, które stworzy nocą doskonały klimat. Odpowiednia akustyka sali ma duży wpływ na całokształt imprezy. Kolejnym ważnym czynnikiem decydując o właściwym przebiegu imprezy jest odpowiednia obsługa. Wyszkoleni i zaangażowani kelnerzy zapewniają odpowiedni przebieg całej imprezy. Właściciela domu weselnego należy dopytać, na ilu gości przysługuje jeden kelner.

Większość sal posiada dodatkowe udogodnienia, przez które impreza przebiega jeszcze bardziej komfortowo. Hotel Złote Runo gwarantuje życzliwą i magiczną atmosferę w trakcie zabawy. Restauracja zachowuje wysoką jakość obsługi gości, co przekłada się na zniewalający efekt. Jeśli młodzi planują zaprosić gości z daleka, należy zorientować się, czy dany obiekt zapewnia możliwość noclegu.

Jak wybrać salę na wesele? Umowa i koszty

Ceny za tzw. talerzyk różnią się w zależności od lokalu. Młodzi powinni zapytać, co wlicza się w koszt wynajmu sali weselnej. Każda sala pobiera pewną kwotę zaliczki, dlatego w każdej umowie powinna być ustalona kwota zaliczki i termin płatności. Restauracja zazwyczaj określa godziny, w jakich ma odbywać się ma wesele, a za przedłużenie zabawy muszą dodatkowo zapłacić. Niektóre lokale pobierają opłatę korkową za wniesienie alkoholu na imprezę.

Umowa o organizacji wesela powinna zawierać:

 • wysokość zaliczki i termin płatności,
 • liczbę kelnerów, którzy będą pracować podczas imprezy,
 • osobę odpowiedzialną za dekorację sali,
 • informację, czy ciasto i tort wliczone są w cenę,
 • liczbę gości,
 • koszt posiłków dla dzieci,
 • opłatę „korkową”.

Wybór sali weselnej to nie lada wyzwania dla narzeczonych, dlatego trzeba się dobrze przygotować przed spotkaniem z właścicielem.  Poszukiwania najlepiej rozpocząć w miarę szybko, aby móc zarezerwować wymarzone miejsce.