Ruszty piekarnika, grilla czy kuchenki gazowej to elementy, które wymagają regularnego czyszczenia. Wystarczy jednak odrobina zaniedbania, aby powstały uporczywe i trudne do usunięcia zabrudzenia. Nie wiesz, jak wyczyścić ruszt piekarnika oraz innych sprzętów? W poniższym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów!

Regularne czyszczenie to podstawa

Chcesz uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń? Najlepiej zatem czyść piekarnik, płytę oraz grilla po każdym użyciu. Zaschnięty tłuszcz nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale także sprawia, że kolejne potrawy przejmują aromat z wcześniej przygotowywanych dań. Zapieczony tłuszcz czy zadymienia powstałe na grillu lub w piekarniku podczas częstego używania sprzętów już po kilku dniach mogą być trudne do wyczyszczenia.

Jak więc wyczyścić ruszt kuchenki gazowej lub grilla? Kluczem do sukcesu jest tu z całą pewnością regularność. Im szybciej po zakończeniu pieczenia lub grillowania zabierzesz się za jego czyszczenie, tym mniej czasu na to poświęcisz. Pamiętaj więc o tym, że tłuszcz i zadymienia nie powinny zbyt długo zalegać. Usunięcie ich, póki są świeże, jest znacznie łatwiejsze. Co w sytuacji, gdy nie zawsze jest to możliwe? Jak wówczas poradzić sobie z uporczywym brudem? Na szczęście istnieją pewne sprawdzone sposoby, które mogą okazać się przydatne.

Jak wyczyścić ruszt z piekarnika?

Zastanawiasz się, jak szybko wyczyścić ruszt z piekarnika? Zrobisz to, korzystając ze środka, który najprawdopodobniej masz w domu. Mowa o sodzie oczyszczonej, która w takich sytuacjach jest niemal niezastąpiona. Zawartość opakowania sody wsyp do miski, a następnie dolej niewielką ilość wody, aby powstała pasta. Masę nakładaj na wszystkie części kratki i pozostaw na ok. 30-40 minut. Po upływie tego czasu za pomocą gąbki dokładnie wyszoruj kratkę, a na koniec spłucz ją wodą.

Na stare i zaschnięte zabrudzenia zadziała kąpiel z gorącej wody i sody. Jak ją przygotować? Do dużej miski, wanny lub zlewu wlej wrzącą wodę i dodaj do niej pół szklanki sody oczyszczonej. Kratkę umieść w wodzie i pozostaw tam na kilka godzin (ok.3-4). Po takiej kąpieli usunięcie wszystkich zabrudzeń z rusztu będzie znacznie łatwiejsze.

Jak wyczyścić ruszt grilla?

Już wiesz, w jaki sposób możesz szybko wyczyścić ruszt z piekarnika. Być może domyślasz się, że te sposoby sprawdzą się również w przypadku rusztu grilla. Możesz także skorzystać z innych sposobów. Jedną z najprostszych metod czyszczenia grilla jest skorzystanie pianki do czyszczenia grilla, szorstkiej gąbki lub szczotki oraz roztworu wody, płynu do mycia naczyń i octu. Taką mieszanką należy dokładnie wyszorować cały ruszt.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest czyszczenie grilla za pomocą cebuli. Choć pomysł ten może budzić nieco wątpliwości, według prawdziwych pasjonatów grillowania, jest bardzo skuteczny. Wystarczy, że będziesz pocierał ciepły ruszt połówką świeżej cebuli, a cały brud już po chwili odejdzie w zapomnienie. Zaschnięte jedzenie oraz zapieczony tłuszcz może usunąć również folia aluminiowa. Zgnieć ją w kulkę, a następnie energicznie pocieraj powstałe zabrudzenia – cały brud zejdzie jak ręką odjął.

Jak skutecznie wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?

Szukasz sposobu na to, jak skutecznie wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Tutaj także sprawdzi się soda oczyszczona! Pół opakowania sody oczyszczonej wsyp do pojemnika lub wanny, a następnie dolej do niej wody. Możesz w tym celu użyć wrzątku – wówczas wywar będzie jeszcze bardziej skuteczny. Pamiętaj jednak o zachowaniu wszelkiej ostrożności, aby nie ulec przypadkowemu poparzeniu. W przygotowanej mieszaninie umieść ruszt kuchenki gazowej i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie wyciągnij go i zacznij dokładnie szorować za pomocą druciaka lub szorstkiej gąbki. Po zakończeniu pracy dokładnie spłucz ruszt – teraz powinien być już czysty i lśniący! Szukasz innych, skutecznych sposobów? Spróbuj zatem skorzystać z profesjonalnych środków, powstałych z myślą o czyszczeniu piekarnika, grilla czy kuchenki gazowej!