Doradca kredytowy pomaga zmniejszyć zadłużenie i zarządzać zobowiązaniami finansowymi, co może przyczynić się do uzyskania bezpieczeństwa w kwestii pieniędzy. Umożliwia także ludziom zrozumienie ich sytuacji i przekazuje konkretne wskazówki, co zrobić. Jeśli lubisz pomagać innym i dobrze rozumiesz zarządzanie pieniędzmi, może to być dla Ciebie świetna opcja.

Doradca kredytowy – praca

Certyfikowany doradca kredytowy to specjalista ds. finansów, który wykorzystuje swoją wiedzę na temat kredytów i zadłużenia, aby doradzać osobom zmagającym się z trudną sytuacją. Pomaga ludziom zmniejszyć dług oraz osiągnąć finansowe bezpieczeństwo. Może pracować dla organizacji non-profit lub firmy finansowej, ale czasami jest zatrudniany przez szpitale, uczelnie i banki, które kontrolują długi sporej liczby osób. Certyfikowany doradca kredytowy wie o wielu wyzwaniach, z jakimi mogą się spotkać ludzie, w tym o zadłużeniu karty kredytowej, bankructwie, kredytach mieszkaniowych i studenckich. Umiejętności zarządzania pieniędzmi oraz znajomość etyki i różnorodności pomagają także we właściwym doradzaniu rodzinom. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na wsparcie doradcy kredytowego. Jak zostać specjalistą w tym zawodzie?

Doradca kredytowy – wymagania

1. Ukończ studia licencjackie

Stopień licencjata na kierunku związanym z finansami lub umiejętnościami społecznymi może pomóc zdobyć wiedzę potrzebną do bycia doradcą kredytowym. Zastanów się nad wyborem specjalizacji z takich dziedzin, jak psychologia, praca socjalna lub poradnictwo. Kursy oferowane przez tego typu kierunki mogą pomóc Ci rozwinąć umiejętności społeczne potrzebne do skutecznego pomagania.

2. Zdobądź doświadczenie

Zastanów się, gdzie chcesz pracować. Praca w obsłudze klienta lub z rodzinami o niskich dochodach może być szczególnie pomocna, jeśli chcesz działać w organizacjach, które mają określony cel. Doświadczenie umożliwi rozwinięcie umiejętności komunikacji interpersonalnej i lepsze zrozumienie, z jakimi wyzwaniami finansowymi mierzą się ludzie. Musisz wiedzieć też, czego wymaga się od doradcy kredytowego. Zawód ten jest dość trudny, dlatego warto zdobyć jak najwięcej różnego rodzaju umiejętności.

3. Znajdź legalną organizację doradztwa kredytowego 

Jeśli szukasz pracy w legalnej instytucji finansowej, poszukaj agencji i organizacji doradztwa kredytowego, które są akredytowane przez Radę Akredytacji lub Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Ten ruch stanowi zapewnienie, że organizacja jest uczciwa oraz zapewnia cenną pomoc.

Szukając pracy, doradca kredytowy w Bydgoszczy znajdzie wiele atrakcyjnych ofert. Możesz spróbować w banku, szpitalu lub firmie kredytowej, pomagając negocjować warunki z osobami, które mają znaczne zadłużenie z punktu widzenia pożyczkodawcy. Oferty pracy w tym zawodzie nie zawsze są podawane do publicznej wiadomości, dlatego pomocne może być osobiste skontaktowanie się z agencjami doradztwa kredytowego. Dołącz swoje CV i list motywacyjny z wyszczególnieniem powodów, dla których jesteś zainteresowany współpracą. Niezależnie od tego, czy dostępna jest jakaś oferta, Twoja aplikacja może zostać zachowana do wykorzystania w przyszłości.

4. Rozważ specjalizację i więcej certyfikatów

Aby pomóc w niektórych specjalistycznych kwestiach finansowych, możesz kontynuować edukację i zyskać specjalizację w takich obszarach, jak pożyczki studenckie, mieszkania czy emerytura. Mogą one zapewnić Ci cenne doświadczenie na różnych stanowiskach doradców kredytowych lub specjalistyczną wiedzę, jeśli zdecydujesz się przenieść swoją karierę do sąsiedniej branży.

Doradca finansowy – co dalej?

Chociaż nie ma bezpośredniej drogi do awansu z doradcy kredytowego na wyższą rolę, Twoje umiejętności mogą zapewnić wiele możliwości. Jeśli szczególnie podobają Ci się finansowe aspekty pracy w tym zawodzie, możesz starać się zostać doradcą finansowym lub menedżerem w placówce, w której pracujesz. Do rozważenia pozostaje kariera w bankowości, a nawet praca na rzecz wspierania klientów w firmie kredytowej.