Niezależnie od tego, czy urządzamy dom, czy mieszkanie, musimy zaopatrzyć się w meble. To one w dużej mierze decydują o tym, czy lokum jest funkcjonalne, komfortowe oraz o tym, jak się prezentuje. Najczęściej spotykanym dylematem, z którym mierzą się konsumenci, jest zdecydowanie, czy lepszą inwestycją są meble gotowe, czy na wymiar. Oto kilka cennych rad, które pomogą wybrać właściwe i w pełni dopasowane do potrzeb rozwiązanie!

Przeanalizować swoje potrzeby, a następnie skonfrontować je z ofertą rynku

Na początku należy wyjaśnić, że nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie – meble na wymiar czy gotowe? Obie te opcje posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady. Kluczem do sukcesu jest więc dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb, a zwłaszcza warunków mieszkaniowych. Jeżeli nieruchomość ma dość nietypowy układ, niewielką powierzchnię, lub nietypową wysokość, rozsądniej będzie zainwestować w produkty wykonywane na wymiar. Dlaczego? To bardzo proste. W takich miejscach liczy się to, by dobrze wykorzystać każdy metr kwadratowy. Meble sprzedawane na masową skalę są projektowane tak, by miały uniwersalny charakter, a co za tym idzie, były dopasowane do standardowych pomieszczeń. Mogłyby więc przysporzyć nam problemów w postaci zbyt wysokich lub zbyt szerokich szafek albo zwyczajnie za dużych elementów. Wyposażenie na indywidualne zamówienie nierzadko może również zostać spersonalizowane tak, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Przykładowo, sami jesteśmy w stanie określić układ półek i szuflad we wnętrzach szaf, ich dokładne rozmiary, a także posiadamy sporo do powiedzenia w kwestii walorów wizualnych. Kanapy na wymiar mogą stanowić prawdziwą ozdobę salonu i zachwycać swoją funkcjonalnością, gdy w ciągu kilku minut rozłożymy je i zmienimy tym samym w łóżko dla gości. Teraz gdy znasz już mocne strony tego rozwiązania, z pewnością zastanawiasz się, kiedy stając przed wyborem meble gotowe czy na wymiar lepiej postawić na drugą opcję?

Atrakcyjna cena i zadowalająca jakość? To możliwe!

Ogólnodostępny asortyment sklepów z meblami jest zazwyczaj znacznie tańszy niż jego odpowiedniki robione na specjalne życzenie konsumentów. Będzie więc znakomitym pomysłem dla każdego, kto pragnie urządzić swoje lokum stosunkowo niewielkim kosztem tak, by bez żalu móc zmienić aranżację kilka lat później. Takie meble w Zduńskiej Woli i w wielu innych miastach cieszą się ogromną popularnością, a mimo tego czas oczekiwania na zamówienie jest krótszy i z reguły nie przekracza dwóch tygodni. Na wyposażenie wnętrz wykonywane na wymiar musimy czekać znacznie dłużej, co jest w stanie znacząco skomplikować życie gdy zależy nam na szybkiej przeprowadzce. Obecnie oferta branży jest na tyle szeroka, że właściwie wszyscy będą w stanie wybrać produkty, które przypadną im do gustu. Nie brakuje tych nawiązujących do aktualnych trendów i nowoczesnego minimalizmu, a także propozycji odwołujących się do klasyki, która obroni się w każdym lokum. Nie trzeba również obawiać się jakości. Jest ona w zupełności wystarczająca, a nierzadko pozytywnie zaskakuje. Meble dobrze znoszą nawet intensywny proces eksploatacji, zapewniając komfort użytkowania oraz zachowując swoje walory estetyczne. Ich montaż jest dużo łatwiejszy i poradzi sobie z nim większość osób o podstawowych zdolnościach manualnych, co pozwala uniknąć kolejnych kosztów.

Wybrać korzystniejszą dla siebie opcję

Podsumowując, do zakupu domowego wyposażenia trzeba dobrze się przygotować. Określmy, czy jesteśmy gotowi na nieco większą inwestycję i dłuższy okres oczekiwania, by zyskać produkty w stu procentach dopasowane do naszych wymagań, czy usatysfakcjonuje nas łatwo dostępna propozycja o uniwersalnym charakterze. Nawet masowo produkowane meble mogą zyskać unikalny wygląd, gdy ozdobimy je samodzielnie dobranymi dodatkami albo wprowadzimy w nich drobne modyfikacje, na przykład malując określone części na wybrany przez siebie kolor. Możliwości jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie!