Konopie siewne i indyjskie są przedmiotem żywego zainteresowania na przełomie ostatnich lat. Okazuje się, że związki w nich zawarte wykazują szereg właściwości leczniczych oraz terapeutycznych. Popularność fitokannabinoidów jest tym większa, ponieważ są to substancje w 100% naturalne. Leczniczy potencjał tych związków jest potwierdzony naukowo. Jedną z tych substancji, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem środowiska medycznego i badawczego jest kannabigerol, znany powszechnie jako CBG.
Jak działa CBG?
Do niedawna niedoceniany składnik konopi o nazwie kannabigerol dziś okazuje się mieć równie skuteczne działanie co THC i CBD. Wszystkie trzy kannabinoidy są najczęściej spotykane w składzie konopi, choć zawartość CBG jest bardzo niska (zazwyczaj nie przekracza 1%), stąd skupiono się na badaniu właściwości dwóch pozostałych składników konopnych. Obecnie CBG przyciąga dużą uwagę naukowców i badaczy, okazuje się bowiem, że stanowi podstawę do wielu innowacyjnych zastosowań w medycynie i terapii różnych chorób.
Olej CBG, tak jak CBD, nie wykazuje działania psychotropowego ani nie wywołuje efektu odurzenia. Oznacza to, że jest bezpieczny w użyciu przez większość osób. Mimo stosunkowo niskiej liczbie badań istnieją niezaprzeczalne dowody na jego działanie farmakologiczne. Wykazano, że kannabigerol ma właściwości:
⦁ silnie przeciwbakteryjne,
⦁ przeciwbólowe i przeciwrumieniowe,
⦁ przeciwgrzybiczne,
⦁ uspokajające i rozluźniające.
Związek wykazuje skutecznie działanie w leczeniu jelit, okrężnicy, łuszczycy, stanów zapalnych skóry oraz jaskry. Trwają także badania mające na celu potwierdzenie skuteczności CBG w poprawie apetytu, spowolnieniu wzrostu niektórych guzów, regeneracji komórek mózgowych oraz w leczeniu eliminującym stany depresyjne i lękowe. Według opinii specjalistów bardzo obiecujący jest także korzystny wpływ CBG w zwalczaniu nowotworów, nad którym trwają szeroko zakrojone badania. Zaobserwowano jego przydatność w walce z rakiem prostaty, sutka, wątroby i rakiem nabłonkowym.
Olej CBG
Liczne badania wykazują synergiczne działanie CBG przy zastosowaniu go w połączeniu z terpenoidami i innymi kannabinoidami. Oznacza to, że jest skuteczniejszy w połączeniu z innymi składnikami pochodzenia konopnego. Z tego względu stosowany jest on w produkcji olejków, które w swoim składzie mają najczęściej także CBD. Dlatego najbardziej wydajne działanie mają oleje o pełnym spektrum, które zawierają ekstrakty z wielu rodzajów fitokannabinoidów oraz lipidów, flawonoidów, terpenów i innych substancji.
Jednym z takich olejów z CBG jest olej z nasion konopi włóknistej tłoczony na zimno. Dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a także stymuluje układ odpornościowy. Zawiera on bogactwo substancji konopnych: poza głównym składnikiem w postaci CBG w oleju znajduje się CBD, CBGA, CBDA, CBDV, CBN, CBC oraz terpeny: wszystkie występujące naturalnie, olej nie zawiera żadnych izolatów.
Olej wspomaga pracę wielu narządów wewnętrznych: serca, wątroby, nerek oraz układów nerwowego, hormonalnego i krwionośnego. Poprawia kondycję skóry, włosów, paznokci. Produkt ma zastosowanie przeciwzapalne, chroni także przed bakteriami, grzybami oraz przyspiesza gojenie się ran. Olej konopny wspomaga pracę mózgu i zapobiega skurczom mięśni. Regularne spożywanie kilku kropli olejku dziennie chroni organizm przed chorobami nowotworowymi, miażdżycą i cukrzycą, z tych powodów zaleca się włączenie go na stałe do diety. Jego atrakcyjna cena i wydajność sprawia, że jest to produkt cieszący się coraz większym zainteresowaniem konsumentów.
Przyszłość CBG
CBG pozostaje jednak wciąż nie do końca znanym związkiem. Jest to spowodowane głównie jego niską koncentracją w roślinach i niewielką ilością związku otrzymywaną w procesie ekstrakcji. W ostatnich latach udało się jednak stworzyć metodę hodowli konopi, która pozwala na pozyskiwanie większej ilości czystego CBG. Wciąż prowadzone są badania nad jego właściwościami terapeutycznymi i leczniczymi, które pozwolą na zwiększenie liczby zastosowań terapeutycznych drogocennego oleju.