Wraz z rozwojem świadomości i wiedzy społeczeństwa z zakresu higieny i rozprzestrzeniania się chorób, ludzie podjęli skuteczną walkę z drobnoustrojami i wirusami. Prym w tej dziedzinie niewątpliwie wiodą placówki medyczne, przychodnie i szpitale, gdzie reżim medyczny jest stosowany na wysokim poziomie. Również da się zaobserwować ten trend w placówkach i w zakładach usługowych, gdzie przewija się duża liczba klientów i konsumentów. Wysiłkiem właścicieli i pracowników zmniejszono ilość rozprzestrzeniających się chorób i zakażeń za pomocą takiej czynności jak dezynfekcja narzędzi, sprzętów i innych przedmiotów używanych w kontakcie z klientem oraz przy wykonywaniu usługi.

Dezynfekcja – garść informacji

Dezynfekcja to postępowanie i działanie zmierzające do eliminacji form wegetatywnych, czyli form przetrwalnikowych drobnoustrojów i mikroorganizmów za pomocą metod chemicznych, czyli użycia środków  pod postacią płynów, pary wodnej, czy promieniowaniem UV. Dezynfekcja jest procesem o bardzo szerokim spektrum zastosowania i wdrażana z dużą skutecznością. Już w XIX węgierski lekarz Ignaza Semmelweiza zauważył i powiązał czynność mycia rąk z mniejszą ilością zakażeń. Obecnie jest to proces powszechnie stosowany, a zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt i środki potrzebne do dezynfekcji nie stwarza problemów https://media-med.pl/. Skuteczna dezynfekcja jest wynikiem czasu, działania oraz stężenia preparatu dezynfekującego. A skuteczność dezynfekcji wzrasta wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności.

Dezynfekcja narzędzi 

Narzędzia to te przedmioty, które używamy w zetknięciu z czystymi i jałowymi tkankami, błonami śluzowymi lub ze skórą. Na czym polega dezynfekcja narzędzi i jak skutecznie ją przeprowadzić? Warto w tej sprawie zapoznać się z tym, jak katalogujemy sprzęt ze względu na ryzyko zakażenia. Rozróżnia się trzy rodzaje ryzyka zakażenia i pod tym względem możemy wyróżnić sprzęt krytyczny, sprzęt półkrytyczny i sprzęt niekrytyczny. Jak dezynfekować narzędzia ze względu na rodzaj zakażenia – odpowiedź jest bardzo prosta. Trzeba użyć odpowiednich metod, środków chemicznych lub na przykład ultradźwięków do usunięcia i zniszczenia drobnoustrojów na narzędziach. Najprostszą metodą jest zanurzenie i moczenie narzędzi w pojemniku z odpowiednim roztworem płynów dezynfekujących. Warto również zwrócić uwagę, że wszystkie przedmioty powinny być rozmontowane, rozkręcone i oczyszczone z brudu przed zamoczeniem w pojemniku z roztworem dezynfekującym.

Metody dezynfekcji

Wielu właścicieli profesjonalnych zakładów usługowych zadaje sobie pytanie, na czym polega dezynfekcja narzędzi oraz jakie są sposoby dezynfekcji. Aby w sposób specjalistyczny podejść do zagadnienia dezynfekcji, można skorzystać z warsztatów szkoleniowych lub webinarów https://media-med.pl/, które w sposób przejrzysty i fachowy wyjaśniają, że dezynfekcja polega na niszczeniu wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów w oparciu o środki dezynfekujące. Do  najpopularniejszych metod dezynfekcji zalicza się dezynfekcję termiczną, czyli z wykorzystaniem wody lub pary wodnej pod wysoką temperaturą. Niemniej popularną jest dezynfekcja chemiczno-termiczna, która jest połączeniem działania środków chemicznych i wysokiej temperatury. Metoda jest popularna, zwłaszcza przy dezynfekcji narzędzi wrażliwych na wysoką temperaturę. Dezynfekcja chemiczna jest wykonywana przy użyciu roztworów i preparatów chemicznych o różnych właściwościach.

Jak dezynfekować narzędzia?

Stając przed dylematem, jak dezynfekować narzędzia, warto w pierwszej kolejności wyznaczyć miejsce lub osobne pomieszczenie do wykonywania czynności dezynfekujących. Narzędzia do dezynfekcji powinny być oczyszczone i spryskane preparatem do wstępnego oczyszczenia. Odpowiednio przygotowany roztwór zgodnie z zaleceniami producenta, powinno się umieścić w odpowiednim naczyniu, które posłuży nam do zanurzenia  i moczenia narzędzi. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone w roztworze i swobodnie oraz luźno być zatopione w substancji dezynfekującej. Aby dezynfekcja była efektywna, należy wybrać odpowiedni środek oraz czas dezynfekcji.