Budowa domu we Wrocławiu to wymagające przedsięwzięcie – zarówno pod względem prawnym i czasowym, jak i finansowym oraz wykonawczym. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Wiele osób nie wie, na co dokładnie należy zwrócić uwagę, aby całość mogła przebiec nie tylko pomyślnie, ale również sprawnie. O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu we Wrocławiu? Podpowiadamy!

Co warto wiedzieć przed budową domu? Wrocław

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, którego urzeczywistnienie jest pracochłonne. Odpowiednie przygotowanie pomaga jednak uniknąć typowych błędów i korzystnie zaplanować przebieg prac. Jednym z pierwszych kroków w budowie domu we Wrocławiu jest wybór odpowiedniej działki. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie gruntu? W pierwszej kolejności należy sięgnąć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w którym znajdziemy zapis o tym, czy charakter działki pozwala na budowę domu – powinna być wówczas określona jako budowlana. Kolejną kwestią, którą należy sprawdzić przed budową domu we Wrocławiu, jest to, czy ma ona dostęp do mediów – w przeciwnym razie będziemy musieli zadbać o to na własną rękę, co wiąże się z kolejnymi kosztami.

O jakich formalnościach trzeba pamiętać przed budową domu? Wrocław

Przed budową domu we Wrocławiu należy zadbać o dopełnienie odpowiednich formalności. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć między innymi projekt budowlany przygotowany zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, dokument określający sposób przeprowadzania robót budowlanych, oświadczenie kierownika budowy, oświadczenie o posiadaniu prawa własności do działki, a także mapę geodezyjną. W niektórych przypadkach będzie konieczne przedłożenie rozszerzonej dokumentacji. Jeżeli w naszej sytuacji wymagane jest uzyskanie tylko zgłoszenia budowy (a nie pozwolenia), po złożeniu dokumentów należy odczekać 30 dni – jeżeli w tym czasie nie otrzymamy żadnej informacji, będziemy mogli bez przeszkód rozpocząć budowę domu we Wrocławiu.

Ile trwa budowa domu? Wrocław

Budowa domu we Wrocławiu to przedsięwzięcie, które średnio zajmuje mniej więcej rok, choć może trwać nawet 2 lata. Wiele zależy od ustalonego z firmą wykonawczą harmonogramu prac. Nie bez znaczenia pozostaje to, jak bardzo skomplikowany jest projekt domu oraz w jakiej technologii będzie realizowany. Przeszkodą na drodze do sprawnej budowy domu we Wrocławiu mogą być również kwestie związane z finansami oraz warunkami pogodowymi.

Jak wybrać dobrą firmę do budowy domu? Wrocław

W kwestii poszukiwania firmy do budowy domu we Wrocławiu należy przede wszystkim podkreślić, że warto robić to z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem. W celu podjęcia jak najlepszej decyzji konieczne będzie również sprawdzenie kwalifikacji wykonawców oraz opinii poprzednich klientów. Pamiętajmy ponadto o tym, by w podpisywanej umowie zabezpieczyć wszystkie nasze interesy. Wtedy budowa domu we Wrocławiu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.