Firanki i stylowe zasłony mogą być idealnym dopełnieniem każdego wnętrza, ale wiele osób z nich rezygnuje, ponieważ nie widzi sposobu, by ładnie zamaskować karnisz. W sklepach znaleźć jednak można specjalne szyny sufitowe, które zakryte kasetonem z karton gipsu są całkowicie niewidoczne. Jak wygląda montaż takiego rozwiązania i czy sprawdzi się ono w każdym pomieszczeniu? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy wpis.

Dlaczego warto zdecydować się na szyny sufitowe?

Szyny sufitowe umożliwiają powieszenie nad oknem każdej firanki i zasłony. Są odporne, łatwe w montażu, a po odpowiednim zamaskowaniu całkowicie niewidoczne dla domowników. Dodają uroku każdemu wnętrzu, a ich cena wcale nie jest przesadnie wysoka. W przeciwieństwie do klasycznych karniszy nie zaburzają wyglądu pomieszczenia, a ich montaż można przeprowadzić nawet na własną rękę. Bardzo ważną zaletą szyn sufitowych jest możliwość połączenia ich w długie ciągi, które mogą mieć nawet kilka czy kilkanaście metrów długości. Dzięki temu mamy pełną dowolność podczas aranżacji otworów okiennych i tak naprawdę poradzimy sobie z każdą wielkością okna. Szyny – Ząbki to też idealne rozwiązanie w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami i drzwiami tarasowymi.

Jakie szyny sufitowe wybrać?

Jeśli zależy nam, by szyny w Ząbkach spełniały swoje zadanie, powinniśmy zdecydować się na rozwiązania wykonane z aluminium. Są one bardzo lekkie i w przeciwieństwie do plastikowych odpowiedników bardzo przyjemne w eksploatacji. Nie zacinają się podczas pracy i są bardzo trwałe. Pomimo że ich cena jest kilkukrotnie wyższa od plastikowych, warto się na nie zdecydować, bo posłużą nam o wiele dłużej, a ich obsługa nie będzie wiązała się z frustracją. Nie będzie też konieczności ciągłej wymiany żabek, a z taką koniecznością należy się liczyć, jeśli zdecydujemy się na tańsze szyny sufitowe wykonane z tworzywa. Pamiętajmy, że tanie karnisze plastikowe nie wytrzymają zbyt długo i trzeba się liczyć, że po kilku latach eksploatacji, trzeba będzie zmienić je na nowe.

W jaki sposób zabudować karnisze sufitowe?

Jeśli zależy nam na skutecznym ukryciu karnisza, konieczne będzie wykonanie na suficie delikatnego kasetonu. Najlepiej do tego celu wykorzystać płyty G/K, które są proste w montażu, a odpowiednio wykończone tworzą niepowtarzalny efekt. Można w nich np. zamontować klimatyczne oświetlenie sufitowe, co sprawia, że wnętrze wygląda naprawdę ładnie. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności przygotować specjalny stelaż ze stalowych profili. Można je kupić właściwie w każdym sklepie budowlanym. Po przeprowadzeniu czynności wstępnych przykręcamy do niego przycięte płyty, a następnie wykonujemy spoinowanie ze specjalnych mas. Ma ono wzmocnić całą konstrukcję i sprawić, że całość będzie wyglądać jak trzeba. Ostatnim krokiem jest pomalowanie kasetonu, a później pozostanie jedynie przykręcić szyny w Ząbkach i za pomocą żabek przypiąć do nich firankę lub stylową zasłonę. Całość można wykonać samodzielnie lub zlecić fachowcom, którzy przygotują taki prosty kaseton w 1-2 dni robocze, a nam pozostanie cieszyć się pięknym efektem.