Za to jak wygląda wnętrze domów dość często odpowiadają niepozorne detale. Z tego powodu projekt wykończenia mieszkania z różnymi elementami może wydawać się skomplikowany. Najbardziej wymagającymi do montażu mogą okazać się listwy przysufitowe. Nie stanowią tylko ozdoby, ale pełnią również wiele potrzebnych funkcji. W szczególności przydają się, gdy chcemy zakryć pewne mankamenty powstałe podczas remontu czy budowy. Wiele modeli tych listew różni się nie tylko kolorem, ale również materiałem, z którego został wykonany. Jednak większość przeciętnych „Kowalskich” zastanawia się jak zamontować listwy przysufitowe. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a wymaga odrobiny czasu i cierpliwości. 

Listwa przysufitowa – czym jest?

Listwa przysufitowa jest jednym z bardzo ważnych elementów mieszkań. Jej zadaniem jest przede wszystkim nadanie pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Oprócz tego, kiedy posiadamy ściany i sufit w różnych kolorach, pozwoli na subtelne połączenie tych dwóch elementów. Są również świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Ponadto listwy przysufitowe mogą pełnić funkcję ochronną dla ścian przed różnymi zabrudzeniami oraz uszkodzeniami w codziennym użytkowaniu. Coraz częściej wykorzystuje się je w celu ukrycia przewodów elektrycznych czy kabli. Bardzo częstym pytaniem na temat tego elementu jest o ich konserwację i zachowanie w czystości. Oczywiście są bardzo łatwe w użytkowaniu, ale także nie sprawiają problemów w dbaniu o ich czystość. Jak powyżej opisano, listwy przysufitowe mają wiele praktycznych zastosowań. Ponadto dla każdego dekoratora wnętrz są idealnym elementem, który sprawi, że wnętrze będzie wyglądać elegancko. Praktyczne i nowoczesne rozwiązania znajdziesz m.in. w sklepie https://efekciarnia.pl/1264-listwy-przysufitowe.

Listwy przysufitowe – rodzaje

Na rynku znajdziemy bardzo dużo rodzai listw przysufitowych. W zależności od materiału ich wykonania wyróżniamy: między innymi listwy styropianowe, listwy poliuretanowe, drewniane, a nawet z gipsu. Najczęściej wykorzystywane są te wykonane z polistyrenu. Jednakże nie należą do najtrwalszych elementów.  Swoją popularnością cieszą się ze względu na cenę i łatwość w montażu. Bardziej wytrzymałym mechanicznie materiałem niż styropian jest poliuretan. Ich ciekawą właściwością jest odporność na wodę oraz kwasy i zasady. Jak montować listwy przysufitowe? To pytanie męczy każdego z zajmujących się wykończeniem wnętrz. 

Jak zamontować listwy przysufitowe?

Jak kłaść listwy przysufitowe? Na początku powinniśmy wybrać rodzaj tego elementu, którego chcemy użyć. Jak wyżej opisano mogą być one wykonane: z poliuretanu lub ze styropianu. Montaż listw przysufitowych zazwyczaj odbywa się w trzech krokach:

  1. Docięcie listw do odpowiednich wymiarów (można to zrobić za pomocą narzędzi do cięcia listw, np. piły do cięcia). Przydadzą się również pewne narzędzia do wymiarów jak linijka czy ołówek. 
  2. Pokrycie listw klejem dobrej jakości i przyklejenie do ściany.
  3. Wypełnienie szczelin pomiędzy listwami a ścianami.

Cały montaż rozpoczynamy od dopasowania listw do odpowiednich wymiarów przez nacięcie ich. Po tym etapie należy nałożyć na element klej dobrej jakości, pamiętając, aby ich nie ubrudzić. Następnie przyklejamy listwy do ściany. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczelin pomiędzy listwami a sufitem i ścianami. Do tego używamy specjalnej szpachli akrylowej. Jednak robimy to dopiero po upływie 24 godzin, aby mieć pewność, że klej zdążył zaschnąć. Po tym czasie możemy dojść do uzupełniania braków. W tym kroku należy również pamiętać o tym, żeby nic nie ubrudzić. Wcześniej powierzchnię można okleić taśmą, co zapobiegnie powstaniu zabrudzeń. Po tym etapie możemy śmiało pomalować ściany i listwy na wybrany kolor. Do tego procesu zazwyczaj wykorzystuje się farby akrylowe. Jak widać montaż listw przysufitowych należy do bardzo prostych czynności. Ze względu na niską wagę materiałów, z których są one wykonane, a także dość dobrą wytrzymałość położenie tych elementów nie powinno sprawić większych trudności.

Jak montować listwy przysufitowe? Podsumowując, należy pamiętać o szczególnych zasadach montażu tych elementów. Nie jest to jednak zbyt skomplikowana czynność, a dobrze wykonana doda uroku naszemu wnętrzu.