Płaskostopie to wada, która często ujawnia się u dzieci. To, że jest powszechna, nie znaczy, że może zostać zbagatelizowana. Znacząco wpływa bowiem na komfort funkcjonowania nie tylko w młodym wieku lecz również u dorosłej osoby. Aby uniknąć zbędnych komplikacji już od samego początku, należy zadbać o dobór odpowiednio dopasowanego i wygodnego obuwia. Jakie buty dla dziecka z płaskostopiem będą najlepsze? Jak można zapobiegać wystąpieniu tego schorzenia?

Płaskostopie – profilaktyka kluczem do sukcesu

Prawidłowo rozwinięta stopa w żadnym momencie nie dotyka podłoża w całości. Styczne są jedynie trzy punkty. Są to: pięta oraz głowy pierwszej i piątej kości śródstopia. Tylko tak zbudowana stopa może prawidłowo funkcjonować, amortyzować ruchy i równomiernie rozkładać ciężar ciała. U dzieci, które posiadają płaskostopie, mięśnie i więzadła są znacząco osłabione. Wizualnie stopa wygląda jakby była zupełnie płaska. W późniejszym wieku u takich osób może powstawać do różnego rodzaju zapaleń i obrzęków, będących przyczyną występowania bólu. 

Zdarza się, że płaskostopie to wada wrodzona. W wielu przypadkach jest ono efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Jest to częste w szczególności u dzieci zmagających się z nadwagą. Niezbędna jest więc dbałość rodziców o dobór odpowiednich butów w szczególności w okresie wzrostu pociechy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prawidłowego rozwoju stóp, warto zwrócić się po poradę do specjalisty. 

Dobre buty dla dziecka z płaskostopiem – charakterystyka

Czym powinny charakteryzować się najlepsze buty dla dziecka z płaskostopiem? Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest podeszwa. Nie może ona zbyt szybko ulegać ścieraniu – w szczególności w tylnej części. Dolna część buta nie może być podatna na wykręcanie. Jest to niezwykle w przypadku dzieci, które mają nadmiarowe kilogramy. Aby stopa mogła się prawidłowo poruszać, niezbędna jest swoboda w ruchach stawów. Buty powinny być stabilne, ale nie mogą utrudniać prawidłowych ruchów. Z tego samego powodu, ważne jest to, aby podeszwa zginała się w linii, gdzie rozpoczynają się palce. Są one niezbędne w prawidłowym procesie poruszania się stopy podczas chodzenia. Palce muszą mieć też możliwość swobodnego przemieszczania się we wnętrzu buta.

Dobre buty dla dziecka z płaskostopiem muszą być dobrze dostosowane pod kątem rozmiaru. Polecanym sposobem jest zmierzenie stopy od pięty do najdłuższego palca i dodanie kilku milimetrów. W przypadku dzieci niezbędna jest częsta zmiana obuwia ze względu na nieustanny wzrost. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z płaskostopiem – zbyt małe obuwie może znacząco pogorszyć sytuację. Dobrym rozwiązaniem jest zakup butów posiadających sznurówki lub rzepy. Dzięki nim można w prosty sposób wpływać na regulację podbicia. Należy regularnie przypominać dziecku, że powinno dokładnie wiązać buty tak, aby stopa miała podparcie we wszystkich kluczowych miejscach. Dobrej jakości obuwie profilaktyczne można zakupić w sklepie internetowym: https://danielki.sklep.pl/kategoria/kapcie-profilaktyczne-chlopiec

Jakich butów dla dziecka z płaskostopiem unikać?

Jakie buty dla dziecka z płaskostopiem nie są polecane? Wszelkiego rodzaju sportowe adidasy będą odpowiednie. Aby wybrany model sprawdził się jeszcze lepiej, można skorzystać ze specjalistycznych wkładek ortopedycznych dedykowanych osobom zmagającym się z płaskostopiem. Lepiej jednak unikać trampek, które mają gumowe podeszwy podatne na deformacje. 

Dziewczynki nie powinny chodzić w popularnych balerinkach. Cienkie podeszwy nie zapewniają amortyzacji, a fakt, iż buty z reguły są dość wąskie, sprzyja wykrzywianiu się palców. Dzieci zmagające się z płaskostopiem nie powinny chodzić w klapkach czy japonkach. Niestabilne obuwie tego typu sprzyja przytrzymywanie butów poprzez kurczenie palców. Pogłębia to spięcie mięśni i więzadeł i sprzyja kolejnym deformacjom. Wybierając buty dla dziecka z płaskostopiem, należy zadbać o odpowiednie dopasowanie. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć z porady specjalisty. Ortopeda lub wykwalifikowany fizjoterapeuta z pewnością wskaże odpowiednie, bezpieczne buty, które są warte zakupu.