Większość osób w pierwszej kolejności decyduje się na wizytę u okulisty, jednak często okazuje się, że pomocny może być również optyk, który pomoże rozwiązać konkretny problem lub inny specjalista od badań wzroku. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź – kim jest optyk, czym zajmuje się optometrysta, oraz za co odpowiada okulista.

Kiedy udać się do optyka, a kiedy do okulisty?

Często zastanawiamy się nad tym, kiedy wybrać się do okulisty, a kiedy skorzystać z pomocy optyka. Wizyta u okulisty będzie niezbędna, kiedy:

  • odczuwasz ból w oku lub towarzyszy Ci infekcja,
  • zauważasz u siebie objawy niewyraźnego widzenia,
  • zmagasz się z zapaleniem spojówek,
  • zmagasz się z chorobą oczu,
  • w Twoim organizmie rozwija się gronkowiec złocisty,
  • masz uraz oka lub w Twoim oku znalazło się ciało obce,
  • wymagasz konsultacji w związku z przebytymi chorobami oczu,
  • zauważasz u siebie inne, niepokojące, problemy ze wzrokiem.

Czym różni się więc optyk a okulista? Z pomocy optyka należy skorzystać, kiedy mamy zdiagnozowaną wadę wzroku i zależy nam na tym, aby kupić nowy model okularów korekcyjnych. Jeżeli optyk dodatkowo ma wykształcenie w kierunku optometrii, to może pomóc w dopasowaniu odpowiednich ćwiczeń oczu, a także sprawdzić, czy dobrane okulary są w dalszym ciągu odpowiednie.

Optometrysta, optyk, refrakcjonista – na czym polegają te profesje?

  • Optometrysta specjalizuje się w zakresie badań refrakcji, a także jest odpowiedzialny za diagnozowanie oraz właściwe postępowanie w przypadku pacjentów ze stwierdzonymi chorobami oczu, jak również rehabilitacji związanej z poprawą wzroku. Głównym zadaniem optometrysty jest dobieranie odpowiedniej korekcji optycznej. 
  • Optyk to natomiast osoba odpowiedzialna za wykonanie okularów. Specjalista w tej dziedzinie wykonuje okulary na podstawie recepty wystawionej przez okulistę lub badań wykonanych przez optometrystę. Z pomocy optyka można skorzystać również w przypadku konieczności naprawy uszkodzonych okularów, lub ich konserwacji. Aby móc samodzielnie wykonywać badanie wzroku optyk zazwyczaj decyduje się na studia podyplomowe – które nadają mu uprawnienia do samodzielnego doboru korekcji optycznej.
  • Refrakcjonista to zaś osoba, która zajmuje się wyłącznie wadami refrakcji układu optycznego oka – są to takie wady, jak: krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność lub starczowzroczność. Leczenie dotyczy wad widzenia dwuocznego, a uprawnienia reakcjonisty można zdobyć po przejściu kursów zawodowych lub w policealnych szkołach optycznych.

Kto może wykonywać badania wzroku?

Jeśli masz już zdiagnozowaną wadę wzroku to powinieneś skorzystać z pomocy optyka. Jeśli zależy Ci na dobrym specjaliście wystarczy, że wyszukasz informacje na jego temat w Internecie. W ten sposób możesz znaleźć np. optyka w Kielcach, Warszawie, czy innym mieście w Polsce. Jeśli nie posiadasz zdiagnozowanej wady wzroku, a jedynie zmagasz się z dolegliwościami ocznymi, to powinieneś natomiast udać się do okulisty. Okuliści są wyspecjalizowanymi lekarzami, którzy zajmują się przede wszystkim diagnozowaniem chorób oczu, a także doborem odpowiedniego sposobu leczenia. Do okulisty należy udać się niezwłocznie w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek urazu lub gdy mamy podejrzenie choroby oczu. W sytuacji, kiedy zmagasz się z niezdiagnozowaną wadą wzroku powinieneś skorzystać z pomocy optometrysty. Optometrysta to osoba specjalizująca się w rozpoznawaniu, a także korekcji wad wzroku. Jest odpowiednio przeszkolony oraz posiada odpowiedni sprzęt do badania wzroku – który pozwala na dobór najlepszych narzędzi korekcyjnych. Optometrysta wykonuje odpowiednie testy i pomiary, dzięki czemu pacjent ma gwarancję, że szkła będą najlepiej korygować powstałą wadę. Optometrysta bardzo szczegółowo oceni takie parametry oczu jak: ostrość widzenia, ruchy gałki ocznej, pole widzenia, czy ciśnienie śródgałkowe. Podsumowując, do okulisty należy udać się w sytuacji, gdy podejrzewamy chorobę lub uraz oka, a gdy zależy nam na skorygowaniu wady wzroku powinniśmy skontaktować się z optometrystą.