Przedsiębiorstwo nastawione na produkcję, niezależnie od wytwarzanych towarów, potrzebuje odpowiedniej maszynerii. Oczywiste jest to, że dany przedmiot należy wykonać, jednak kiedy to się stanie, prawo wymaga również, by był on odpowiednio oznaczony. Z tego powodu niezbędnym urządzeniem jest odpowiednia drukarka. Występuje ich kilka rodzajów, a na szczególne uznanie zasługuje drukarka termiczna. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Drukarka termiczna jest jedną z najliczniej stosowanych na obecnym rynku. Jest to związane z prostotą użytku, wszechstronnością oraz efektywnością pracy. Zazwyczaj druk termiczny jest wykorzystywany w przypadku tworzenia etykiet.

Drukarka termiczna – zasady działania

Wewnątrz urządzenia znajdują się specjalne, termiczne grzałki. Służą one do wypalania wzorów na specjalnym papierze, który został powleczony termoaktywną substancją. Pod wpływem ciepła pojawiają się na niej czarne ślady. Na początku konieczne jest komputerowe zaprogramowanie grafiki, czyli treści napisów, wzorów, a także ich rozmiaru. Na podstawie tego planu, głowica drukująca przykłada grzałki w odpowiednich miejscach, by stworzyć tekst lub obraz. Przez fakt, że substancja powlekająca papier ma znacznie niższą temperaturę utleniania niż papier, ów papier nie zapłonie, dlatego druk ten jest w pełni bezpieczny. Kolejnym atutem tego typu urządzeń jest fakt, że pracują niezawodnie nawet w bardzo trudnych warunkach, co jest niezwykle ważne w przypadku dużych firm i hal produkcyjnych.

Charakterystyka

Druk termiczny jest jednym z najtańszych dostępnych na rynku. Dlaczego jest to rozwiązanie tak korzystne cenowo? Ze względu na sposób wydruku do pełnej eksploatacji urządzenia konieczny jest wyłącznie papier, ponieważ urządzenia nie wymagają tuszów, tonerów itd.

Bardzo ważnym aspektem jest również to, że druk termiczny doskonale sprawdza się w przypadku różnego rodzaju materiałów. Może więc zostać naniesiony na papier, kartony, metale, szkła, winyl, tworzywa sztuczne. Do tego dochodzi szerokie zastosowanie w kontekście rozmiaru, kształtu oraz koloru drukowanej grafiki. Właśnie ze względu na tak uniwersalne zastosowania jest bardzo ceniony przez wiele firm.

Drukarka termiczna może być stosowana zarówno przez małe, jak i duże przedsiębiorstwa, ponieważ wyróżnia się modele biurowe, półprzemysłowe oraz przemysłowe. Producenci tych urządzeń doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na linii produkcyjnej liczy się przede wszystkim efektywność. Z tego powodu wiele drukarek posiada możliwość podpięcia do wspomnianej linii, dzięki czemu towar jest wykonywany bardzo szybko, nie tracąc przy tym na jakości.

Mimo że drukarki termiczne często są wykorzystywane do produkcji etykiet umieszczanych na różnego rodzaju produktach, to niewielkie modele wykorzystuje się do tworzenia znanym wszystkim paragonów, a nieraz także faktur. Działają zaskakująco cicho, a przy tym szybko, i właśnie dzięki temu zyskały popularność.