Fasola szparagowa jest chora w momencie, kiedy dochodzi do porażenia patogenicznymi grzybami. Ma to między innymi związek z wrażliwością na niskie temperatury. Warzywo to zaatakowane przez szkodniki fasoli szparagowej przestaje nagle rosnąć, usycha i daje mniejsze polny. Jednak nie każdy z nas wie, czym różni się zdrowa roślina od tej zainfekowanej, cierpiącej na to schorzenie, dlatego podpowiadamy!
Jak zapobiec chorobom fasoli szparagowej?
Walka z chorobami, jakie dotykają fasolę to klucz do prawidłowej i zdrowej uprawy. Dlatego należy podejmować pewne działania profilaktyczne, takie jak:
- Uprawa takiego gatunku fasoli szparagowej, który jest wysoce tolerancyjny na najczęściej występujące schorzenia.
- Podczas uprawy fasoli nie możemy dopuścić do jej przegęszczenia, gdyż w ten sposób w momencie, gdy będziemy mieć część zainfekowanych warzyw, to będą wzajemnie się zarażać.
- Dodatkowo powinniśmy przeprowadzić 2-3 profilaktyczne opryski co 7-10 dni przed i w trakcie kwitnięcia.
- Przed posianiem nasion fasoli należy przekopać podłoże i nawieźć nową ziemię, gdyż nie należy uprawiać owych warzyw bez przerwy w tym samym gruncie przez kilka lat.
- Regularne usuwanie ewentualnie wyrastających chwastów zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób i szkodników.
- Wczesne wykrycie szkodników na grządkach to sprawa niezwykle ważna dla osiągnięcia lepszych efektów ochrony fasoli szparagowej.
Bakterioza obwódkowa a fasola szparagowa
Fasola nie stanowi tutaj wyjątku, gdyż bakterioza obwódkowa atakuje wszystkie części nadziemne roślin. Możemy rozpoznać ją po tym, że na liściach pojawiają się owalne jasnobrunatne plamy. Z czasem mogą się powiększać, obejmując swym zasięgiem całą powierzchnię organu. W celu ochrony fasoli szparagowej przed ową chorobą należy opryskać wszystkie rośliny po wschodzie słońca. Całość powtarzamy po 10, maksymalnie 14 dniach.
Fuzaryjne więdnięcie fasoli
Choroba ta może być aktywna już w pierwszych dniach od pojawienia się plonów fasoli szparagowej. W późniejszym etapie wzrostu może dojść do porażenia systemu korzeniowego, co wiąże się z osłabionym wzrostem. Warzywo to w dalszych etapach także stopniowo obumiera. Schorzenie jesteśmy w stanie rozpoznać po żółtych liściach, które po pewnym czasie zamierają i opadają.
Dodatkowo warto wspomnieć, iż fuzarioza szybciej i łatwiej rozwija się na ziemi, która jest kwaśna, dlatego trzeba regularnie, systematycznie wapnować glebę. W ten sposób zahamujemy rozwój grzyba. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy choroby, należy jak najszybciej wykonać oprysk środkiem do ochrony roślin.
Szara pleśń, a fasola szparagowa
Szara pleśń to rodzaj schorzenia, które z łatwością możemy rozpoznać po objawach charakterystycznych dla pędów, liści, kwiatów i strączków. Jest to szary nalot grzybni. Do tego typu infekcji najczęściej dochodzi w okresie kwitnienia oraz zawiązywania strąków czy kwiatostanów w momencie styczności z wysoką wilgocią powietrza. Wodne plamy z czasem zasychają.
W celach profilaktycznych należy unikać odmian fasoli, które szczególnie często padają ofiarą szarej pleśni. Po wystąpieniu pierwszych objawów tej choroby należy zastosować oprysk środkiem ochrony roślin.
Zgnilizna twardzikowa
Schorzenie, jakim jest twardzikowa zgnilizna, objawia się pod postacią mokrej zgnilizny, która obejmuje całe łodygi i strąki. W nadgniłych miejscach mamy styczność z białymi puszystymi zgrzybieniami, to właśnie w nich tworzą się czerniejące twarde zgrubienia. Schorzenie to jest niezwykle straszne, gdyż w jego wyniku rośliny zaczynają zamierać i więdnąć. Zatem po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy zastosować oprysk środkiem ochrony roślin. Po więcej informacji na temat fasoli szparagowej warto odwiedzić stronę https://www.warzywapolowe.pl/fasola-szparagowa-choroby/.
Podsumowując, warto tutaj postępować według znanej nam teorii: “lepiej zapobiegać niż leczyć”, gdyż ochrona fasoli pod kątem finansowym będzie tańsza niż usunięcie sadzonek, przekopanie ziemi wraz z nawiezieniem nowej, dodanie do niej nawozu oraz posadzenie nowych roślinek.