Jest kilka sposobów na przebarwienia na kostce brukowej. Możesz np. wyczyścić kostkę brukową z białego nalotu za pomocą słabo stężonych roztworów kwasu, na przykład octu lub cytryny. Bardziej skuteczne są jednak specjalne preparaty, które można kupić w sklepie z tego typu zaopatrzeniem. W tym artykule omówimy różne sposoby jak usunąć plamy na kostce brukowej.

Preparaty do czyszczenia kostki brukowej

Specjalne preparaty są rozcieńczane zgodnie z instrukcjami i skutecznie czyszczą takie powierzchnie z białych plam, smug cementowych i innych zanieczyszczeń. Przyczyny wykwitów na płytach chodnikowych są różne. Może to wynikać z  niewłaściwej pielęgnacji lub niskiej jakości kostki brukowej.

Główne czynniki są następujące:

  • przenikanie opadów atmosferycznych, stopionego śniegu.
  • zanieczyszczenia powstałe w wyniku różnic temperatur.
  • stosowanie mieszanek piasku i soli lub innych preparatów do czyszczenia na bazie soli
  • niewłaściwy sposób położenia kostki brukowej
  • niewystarczająca jakość betonu w składzie płyty
  • brak hydroizolacji

Jak usunąć białe wykwity na kostce brukowej?

Aby usunąć białe wykwity, przygotuj roztwory zgodnie z tymi przepisami: kwas cytrynowy – 100 g (pół szklanki) rozpuść w ciepłej wodzie i rozcieńcz go do 1 litra, a następnie równomiernie nałóż na powierzchnię płyty chodnikowej w celu oczyszczenia z białego nalotu.

Skutecznym sposobem jest też zastosowanie Coca-Coli. Napój wylewa się na powierzchnię i pozostawia, aż opadną deszcze. Można też oblać ją wężem ogrodowym. Inną opcją jest uzyskanie gęstego roztworu z pomocą roztworu z mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń. Możesz również usunąć biały nalot za pomocą środka do czyszczenia kamienia czajnika. Aby to zrobić, rozpuść 1-2 tabletki w ciepłej wodzie. Następnie ciecz nakłada się na powierzchnię i po odczekaniu około 20-30 minut wystarczy ją spłukać.

Czyszczenie kostki brukowej z białego nalotu można wykonać też zwykłym octem stołowym o stężeniu 9%. Aby to zrobić, wlej 1 litr octu do wiadra z wodą o pojemności 10 litrów, wymieszaj i równomiernie rozprowadź na kostce z pomocą szczotki do czyszczenia. Należy odczekać około 30 min i następnie spłukać wodą.

Jak usunąć żółte plamy z kostki brukowej?

W przypadku żółtych plam sprawa nie jest już taka prosta jak przy białym nalocie. Konieczne jest użycie środków chemicznych dedykowanych do ciężkich plam na kostce. Żółta plama może być wynikiem rdzy lub długo zalegającego na niej piasku. Takie zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe, w szczególności dla niskiej jakości kostki brukowej. Zanim jednak użyjemy specjalistycznych preparatów, powinniśmy wstępnie ją oczyścić i usunąć mech oraz ziemię i piasek. Są różne metody czyszczenia kostki środkami chemicznymi. Bardzo popularna jest metoda natryskowa, ponieważ jest wydajna. Do rozprowadzania środka czyszczącego można użyć opryskiwacza ciśnieniowego. 

Jak usunąć plamy na kostce brukowej — dodatkowe informacje

Płytki należy okresowo myć. Najpierw usuń brud, liście za pomocą miotły, a następnie użyj specjalnych produktów, możesz detergentów do naczyń. Nie należy stosować roztworów soli i „agresywnych” chemikaliów, takich jak zasady. Nie tylko przyczyniają się do pojawienia się białej powłoki, ale także niszczą strukturę materiału. Regularnie czyść nie tylko białą powłokę, ale także lód i śnieg. Aby to zrobić, lepiej nie używać metalowych, ale drewnianych narzędzi. Podczas układania płyty należy dokładnie przestrzegać technologii, szczególnie podczas mieszania zaprawy. Nie zaleca się stosowania suplementów i dodatków, zwłaszcza jeśli nie ma doświadczenia w ich stosowaniu. Układanie płytek jest lepsze w ciepłe i suche dni.

Wniosek: możesz wyczyścić kostkę brukową z białej płytki nazębnej różnymi środkami i lepiej jest używać profesjonalnych kompozycji. W celu zapobiegania powierzchnia jest okresowo traktowana hydrofobizatorem. Jeśli wykwity pojawiają się regularnie, a płytka jest zniszczona, lepiej położyć kolejną powłokę, po sprawdzeniu jej składu.