Włochy to nie tylko idealne miejsce do wypoczynku, ale również bardzo atrakcyjny rynek motoryzacyjny. Jest to kraj, w którym produkuje się wiele popularnych marek samochodowych, takich jak Fiat, czy Alfa Romeo. Jest to również miejsce, gdzie swoje fabryki mają takie koncerny jak Ferrari, czy Lamborghini. Poszukując sportowych samochodów premium, ich pasjonaci bardzo często przeglądają włoskie portale ogłoszeniowe. Możemy tam znaleźć bardzo dużo zadbanych modeli, które co ciekawe mają zdecydowanie lepszą cenę, niż ich odpowiedniki używane w innych krajach.
Podczas zakupu samochodu we Włoszech pojawia się jednak jeden dość istotny problem. Jest nim z jednej strony odległość od Polski, a z drugiej bariera językowa. Jeżeli trafimy na Włocha, który będzie się sprawnie posługiwał językiem angielskim, wówczas nie powinno być problemu. W przeciwnym wypadku, porozumienie i sprzedaż mogą być utrudnione. Znaczna odległość może również stanowić problem w imporcie auta. Transport samochodu z Włoch do Polski jest bowiem dość czasochłonny. Jak sprawdzić i kupić samochód z Włoch?

Poszukiwania we własnym zakresie

Decydując się na zakup swojego wymarzonego samochodu we Włoszech samodzielnie, pierwszą czynnością będzie odnalezienie odpowiedniego modelu. Możemy do tego wykorzystać portale ogłoszeniowe lub grupy społecznościowe i fora. Jest to żmudny i czasochłonny proces, ponieważ na znaczną odległość musimy wybrać auta, które nas interesują. Niewielu z nas będzie bowiem w stanie spędzić we Włoszech kilka dni i sprawdzić kilkanaście samochodów. Jeżeli udało nam się zawęzić to grono, wówczas możemy wybrać się na oględziny. Oczywiście musimy zabezpieczyć odpowiednią ilość gotówki. Wyjazd z Polski do Włoch ma bowiem zazwyczaj charakter zakupowy.
Będąc na miejscu, powinniśmy dobrze posługiwać się językiem włoskim. Pomoże to w znacznym stopniu, ponieważ będziemy w stanie wypytać sprzedającego o stan i historię auta, a także prowadzić ewentualne negocjacje. Bardzo ważne jest również odpowiednie sprawdzenie interesującego nas auta. W tym celu powinniśmy posiadać przynajmniej dobre doświadczenie w motoryzacji i technice. Trzeba bowiem dokładnie sprawdzić całą karoserię oraz elementy mechaniczne. Pozwoli to zweryfikować, czy interesujący nas samochód jest w dobrym stanie technicznym. Niestety brak doświadczenia i odpowiednich oględzin, może skutkować zakupem auta z wadami ukrytymi. Nikt nie chciałby kupić kota w worku, dlatego odpowiednia kontrola i weryfikacja są w tym przypadku kluczowe. Stan techniczny jest o tyle ważny, że samochód z Włoch będzie musiał przyjechać do Polski na kołach.

Pomoc w zakupie auta z Włoch

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby we własnym zakresie poszukiwać samochody z Włoch, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przedsiębiorstwa zajmującego się importem samochodów. Pracownicy takiej firmy przeprowadzą nas przez wszystkie kroki związane z zakupem auta. Pierwszym etapem będzie oczywiście poszukiwanie odpowiedniego ogłoszenia. Podobnie jak w Polsce, również we Włoszech możemy znaleźć wiele komisów zajmujących się sprzedażą samochodów używanych. Niestety, auta w takich miejscach są zazwyczaj w kiepskim stanie technicznym i dość wygórowanej cenie. W związku z tym powinniśmy omijać je szerokim łukiem. Po odnalezieniu odpowiedniego samochodu zostanie on skrupulatnie zweryfikowany nie tylko pod względem technicznym, ale również formalnym. Zostanie bowiem sprawdzona historia serwisowa oraz ilość przejechanych kilometrów. Cofanie liczników jest w naszym kraju bardzo surowo karane. Podczas zakupu samochodu należy więc zwracać na to szczególną uwagę. Co ciekawe, firmą, która może pomóc nam w tych czynnościach, jest znane od kilku lat AutoTesto. Dzięki pomocy z ich strony nie tylko sprawdzimy samochód z Włoch, ale również uzyskamy pomoc w jego imporcie. Firma zorganizuje bowiem transport samochodu z Włoch do Polski. Tak naprawdę nie będziemy nawet musieli odbywać żadnej podróży. Samochód zostanie dokładnie sfotografowany i nagrany, więc całość transakcji będziemy mogli przeprowadzić z własnego domu.