Hodowla zwierząt polega nie tylko na zapewnieniu im najlepszej opieki i dobrych warunków, ale istotna jest też umiejętność rozpoznania częstych chorób i właściwe ich leczenie. W hodowli kur niosek zdarzają się choroby, które mogą negatywnie wpłynąć na nośność samic oraz na kondycję osobników. Z artykułu dowiesz się, jakie są popularne choroby kur niosek, jakie mają objawy oraz jak należy leczyć zwierzęta.
Choroby kur wywoływane przez bakterie
Bakterie odpowiadają za wiele chorób u ludzi i są też niebezpieczne dla drobiu. Niektóre z nich przyczyniają się do padania całych ferm, dlatego należy je poprawnie diagnozować oraz bezwzględnie leczyć. Częstą chorobą drobiu jest tyfus. Infekcja objawia się bardzo szybko i powoduje dużą śmiertelność w stadzie. Kury cierpiące na tyfus mają zmniejszony apetyt, niechętnie pobierają paszę oraz są ospałe. Niektóre choroby u kur mogą objawiać się też nietypowym wyglądem zwierzęcia. W przypadku tyfusu występuje bardzo specyficzne nastroszenie piór u ptaka. Symptomy mogą występować też na grzebieniu kur, ponieważ organ zmienia kolor na siny. O obecności choroby w gospodarstwie świadczy ilość oraz wygląd jaj. Jaja mogą być całkowicie pozbawione skorupki lub może być ona pokryta krwią.
Inną powszechną chorobą bakteryjną u kur niosek jest salmonella. Infekcja jest również niebezpieczna i nieprzyjemna dla człowieka. Zakażone kury składają jajka, w których obecne są bakterie. To typ choroby u kur niosek, który objawia się wystąpieniem silnej biegunki. Ten charakterystyczny objaw sprawia, że łatwo można zidentyfikować przyczynę i podjąć właściwe leczenie. Nieleczona salmonella u ptaków może powodować inne dolegliwości, np. zapalenie jajowodów. Zainfekowane kury są słabe i szybko się odwadniają.
Bardzo niebezpieczną chorobą kur jest także pastereloza. Jednym z objawów jest wysoka gorączka oraz powstawanie charakterystycznej wydzieliny w otworach nosowych. Wydzielina jest źródłem infekcji u kolejnych ptaków. Choroba charakteryzuje się wysoką śmiertelnością wśród ptactwa domowego. Istnieją też inne, specyficzne objawy, jakie mogą występować podczas choroby kur niosek, a kichanie jest jednym z nich. Kichanie to typowy symptom bakteryjnej infekcji, jaką jest kolibakterioza. Jest szczególnie niebezpieczna u młodych osobników – chore ptaki mają też inne dolegliwości od strony układu oddechowego. Mogą mieć katar, kichać oraz charczeć. Charczenie u kur powinno więc zaniepokoić każdego hodowcę. Infekcja bardzo łatwo przenosi się z osobnika na osobnika, dlatego powinna być leczona.
Choroby u kur wywoływane przez pasożyty i przez wirusy
Niektóre choroby wywołane są przez pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne. Porażone ptaki mogą bardzo szybko padać. Częstym patogenem są pierwotniaki. Infekcja nimi może być rozpoznana po wyglądzie kur. Mają nastroszone pióra, szybko tracą masę i często mają biegunki. Wirusowe choroby kur spotykane są często w dużych fermach drobiu. Są bardzo niebezpieczne i charakteryzują się dużą śmiertelnością w stadzie. Bardzo niebezpieczny jest rzekomy pomór drobiu, jest to choroba kwarantannowa, którą należy zgłaszać odpowiednim organom oraz leczyć. Zaatakowany zostaje układ nerwowy ptaków, dlatego objawy są bardzo wyraźne i charakterystyczne. Występuje drżenie powiek oraz porażenie skrzydeł ptaka.
Choroby kur — jak leczyć i zapobiegać?
Czasami lepsze efekty daje właściwa profilaktyka niż leczenie. W przypadku wielu chorób istnieją skuteczne lekarstwa, które podaje się profilaktycznie, albo w przypadku stwierdzenia pierwszych symptomów choroby. Istnieją też szczepionki, które mają ochronić ptactwo przed zachorowaniem lub rozwinięciem ciężkiej choroby. Leczenie jest skuteczne w przypadku większości chorób wywoływanych przez bakterie oraz pasożyty. Zabiegi profilaktyczne potrafią znacznie ograniczyć wystąpienie choroby u kur. Zaleca się tutaj utrzymywanie rygoru sanitarnego w budynkach gospodarczych oraz częste mycie poideł. Dobre rezultaty daje stosowanie pożywienia wysokiej jakości, które pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Kury powinny być przetrzymywane w miejscach suchych, ściółka nie może być mokra oraz zabrudzona. Nie powinno się też ignorować żadnego, nietypowego zachowania drobiu – charczenie u kur lub kichanie zawsze powinno Cię zaniepokoić.