Aby zwiększyć wydajność sieci internetowej, trzeba zastosować odpowiedni osprzęt – router lub zarządzalny przełącznik. Urządzenia te pozwalają na rozszerzenie sieci na kilka sprzętów. Doskonale sprawdzają się one w przestrzeniach, w których korzysta się z więcej niż jednego komputera. Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje, do czego służy switch sieciowy zarządzalny, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Zarządzalny przełącznik – co to jest?

Przełącznik zarządzalny, nazywany również switchem, to urządzenie umożliwiające stworzenie rozbudowanego połączenia lokalnego przy pomocy kabli. Dzięki niemu można znacznie zredukować ryzyko przeciążenia systemu i w efekcie zapobiec spowolnieniu tempa przesyłania danych.

Zarządzalne przełączniki wyglądem przypominają cienkie pudełka wyposażone w szereg gniazd. Ich porty umożliwiają podłączenie różnorodnych urządzeń do Internetu. Podpina się do nich m.in. komputery, drukarki, tablety i laptopy. Przełączniki zarządzalne do użytku domowego najczęściej są wyposażone w 4-8 portów, natomiast modele przeznaczone do rozwiązań przemysłowych zazwyczaj posiadają 24 lub więcej gniazd. Wszystkie porty zamknięte są w solidnej obudowie z metalu bądź plastiku. Switche domowe zwykle wyróżniają się niedużymi wymiarami, natomiast modele przemysłowe zajmują nieco więcej miejsca.

Switch sieciowy zarządzalny – do czego służy?

Zarządzalny przełącznik przeznaczony jest do użytku w miejscach, w których konieczne jest podłączenie kilku lub kilkunastu sprzętów do sieci internetowej. Switch doskonale spełnia swoje funkcje nie tylko w domach i mieszkaniach prywatnych, ale również przestrzeniach biurowych i sklepach. Dzięki niemu z łatwością zbudujesz i uporządkujesz sieć LAN. Ponadto przy pomocy zarządzalnego przełącznika możesz przekierować istotne informacje do wybranego narzędzia. Ogromną zaletą tego rodzaju przełącznika jest również fakt, iż umożliwia on odciążenie Internetu.

Zarządzalny switch – jak wybrać najlepszy?

Jeśli postanowiłeś zainwestować w zarządzalny przełącznik, to zapewne zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy model. Zanim sięgniesz po konkretne urządzenia, zastanów się, jak dużą sieć chcesz zbudować. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę nie tylko użytkowników, ale również liczbę urządzeń, które chcesz podpiąć do przełącznika. W sprzedaży znajdziesz zarówno podstawowe switche z 8 portami, jak i i rozbudowane sprzęty z 48 gniazdami. Jeśli szukasz urządzenia do użytku domowego, możesz być pewien, że wystarczy Ci model wyposażony w 8 lub ewentualnie 16 portów. Jeśli jednak chcesz kupić switch do zastosowania w przedsiębiorstwie, to wybierz sprzęt posiadający minimum 24 gniazda.

Podczas zakupu zarządzalnego przełącznika należy również zwrócić uwaga na prędkość transmisji danych. Znaczna część urządzeń posiada gniazda pozwalające na przesyłanie sygnału z prędkością 10,100 lub 1000 Mbps. Oczywiście im większa wartość, tym lepsze działanie Internetu.

Wybierając przełącznik zarządzalny, trzeba zwrócić również uwagę na to, czy posiada dodatkowe wyposażenie. Bardzo ważne jest także sprawdzenie marki sprzętu. Najlepiej sięgnąć po switch pochodzący od znanego producenta, cieszącego się dobrymi opiniami. Nie warto zamawiać przełączników zarządzalnych na niepewnych stronach i sprowadzać sprzętów tych z niezweryfikowanych źródeł zagranicznych, gdyż często ich standard pozostawia wiele do życzenia.

Gdzie kupić profesjonalny switch?

Przełączniki zarządzalne można zamówić w popularnych elektromarketach, na serwisach aukcyjnych oraz w sklepach z elektroniką. Dostępne są one również na wielu zagranicznych serwisach, oferujących sprzęty w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sklepy dostarczają produkty o wysokim standardzie. Wiele serwisów oferuje tanie switche, zbudowane z materiału o najniższej jakości i słabej trwałości.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zamówić solidne urządzenie, pochodzące z pewnego źródła, to zapoznaj się z ofertą Edgestore. Przełączniki zarządzalne dostępne w tym sklepie wyróżniają się ponadprzeciętną jakością, wytrzymałością i trwałością. Występują one w wielu wariantach, dzięki czemu każdy może wybrać model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.