Niegdyś najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonywało się utwardzenie powierzchni na ulicach oraz przy domach była kostka brukowa. Niestety czasy jej świetności są już za nami i wyparła ją kostka granitowa, która wywarła pozytywne wrażenie na sporej części społeczeństwa. Teraz to ona jest tą najpopularniejszą oraz najatrakcyjniejszą. Co na to wpłynęło? Z jakiego powodu kostka brukowa zostaje coraz bardziej odrzucona, na rzecz kostki granitowej? Teraz to jest materiał, który cieszy się wielkim uznaniem wśród inwestorów oraz absolutnie nie traci na popularności. Bardzo często spotykana na podjazdach, przydomowych parkingach, chodnikach oraz ścieżkach ogrodowych. Dzieje się tak, ponieważ kostka granitowa cięta posiada bardzo wiele zalet, o których warto jest wspominać. Zatem, czy warto jest zdecydować się na nią w swoim ogrodzie? Czy posiada ona jakieś ukryte wady?

Kostka granitowa – czemu jest taka popularna

Kostka granitowa jest rozwiązaniem, które zachwyca swoją szeroką pulą zalet. Jest to idealna odpowiedź, dla ludzi chcących zadbać zarówno o wygląd, jak i wytrzymałość elementów przy domu, narażonych na działania wielu różnych i niesprzyjających warunków atmosferycznych, a także innych, takich jak na przykład jazda samochodem, rowery i tym podobne. Kostka granitowa łączy w sobie klasykę, elegancję oraz trwałość. Wystarczą te trzy cechy, aby postawić ją jako jeden z najlepszych materiałów, jakiego można użyć.

Zalety kostki granitowej

Kostka granitowa posiada wiele innych zalet, nie tylko te wyżej wymienione. Poza tym, że jest ona najbardziej doceniania za swoje walory estetyczne, jak i fizyczne, można wyróżnić także jej bardzo dobrą odporność na:

  • uszkodzenia mechaniczne,
  • mróz,
  • promienie UV,
  • wilgoć,
  • częste zmiany temperatury.

Właśnie tak duża jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, sprawia, że kostka granitowa nie traci swojego kształtu, ani nawet odcienia. Szczególnie ważne jest to w miejscach, w których liczy się nienaganna prezencja, między innymi przed wejściem do domu, budynku, czy na schodach. Zatem kolejną już wcześniej wspomnianą jej główną cechą jest atrakcyjny wygląd, który nigdy nie przemija.

O czym jeszcze warto wspomnieć, mówiąc o walorach estetycznych kostki granitowej? Otóż o jej neutralnym charakterze, który doskonale wpisuje się w aranżację wielu miejsc. Jest to materiał w pełni organiczny, tworzony z granitu, który naturalnie występuje w naszej przyrodzie. Sprawia to, że materiał idealnie komponuje się z zielenią ogrodową, jak i z tymi miejscami posesji, które są bardziej reprezentacyjne, jak na przykład parking, place czy chodniki.

Kolejną zaletą jest możliwość wybrania barwy granitu, o niemal dowolnym ubarwieniu. Czy to kostka granitowa czarna, czy inna. Dzięki temu, można bez trudu wykonać aranżację, o której się marzyło, zachowując przy tym również walory wytrzymałościowe. Odcień można dobierać na wszelakie sposoby, wedle swoich upodobań – wszystko zależy od wizji inwestora. Jakie zatem są wady kostki granitowej?

Wady kostki granitowej

Niestety nie ma rzeczy bez wad i nawet tak wydawać by się mogło, że idealna kostka, będzie jakieś posiadała. Jakie to są wady?

Jedną z głównych wad zakupu kostki granitowej jest jej cena. Koszt zakupu wynosi więcej niż porównując z kostką brukową, jednakże warto zauważyć, że kostka granitowa, będzie pełniła swoje funkcje przez wiele długich lat, ze względu na swoją wytrzymałość. Niestety także ze względu na jej popularny kształt, jakim jest sześcian, jej układanie może być trudne, a efekt niezadowalający. Głównie chodzi tu o przestrzenie o nieregularnych formach, które są łukowate, z licznymi zakrętami oraz nietypowymi fragmentami. Niestety w kwestii układania, kostka brukowa może wydać się lepsza, ze względu na to, że jest dostępna w wielu kształtach, nawet tych bardzo specyficznych.

Kostka granitowa – cena, czy warto

Faktycznie cena kostki granitowej może odstraszać, ale ważnym aspektem jest to, że jest ona znacznie bardziej wytrzymała niż kostka brukowa. Wystarczy umiejętnie ją poukładać, aby prezentowała się, tak jak się tego oczekuje. Z tego powodu warto do tej pracy zatrudnić specjalistów.