Środki ochrony roślin są tak naprawdę czymś nieodzownym zarówno przy uprawie roślin ozdobnych, zbóż, warzyw, jak i owoców. W sezonie trzeba się bowiem liczyć z tym, że nie tylko mamy do czynienia z intensywnym rozwojem hodowanych gatunków, ale i szkodników, które mogą im zagrażać. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu dedykowanych do danego problemu środków ochrony roślin można szybko zareagować na pojawiający się problem, a tym samym na czas uratować ewentualne zbiory. Każdy ogrodnik, niezależnie od stopnia zaawansowania czy też od liczby uprawianych roślin, powinien mieć pod ręką dobrze skompletowaną “apteczkę”, aby nie dać się zaskoczyć i zawsze móc sięgnąć po odpowiedni preparat.
Jak chronić rośliny przed chorobami grzybowymi?
Mocne opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza lub duże zagęszczenie roślin – wszystko to może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych, które szybko się rozprzestrzeniają i sprawiają, że mogą obumierać liście, owoce, a nawet łodygi czy całe rośliny. Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów chorób grzybowych. Mogą się one odznaczać szarym, puszystym nalotem na liściach, żółknięciem ich, pojawianiem się rdzawych plam i wykwitów. Dlatego też, biorąc pod uwagę dość duże prawdopodobieństwo pojawienia się tego typu problemów, ochrona roślin przed chorobami może przyjąć formę profilaktycznych oprysków preparatami do tego celu przeznaczonymi. Są to środki z grupy fungicydów, takie jak Amistar czy Miedzian.
Do najczęściej pojawiających się chorób grzybowych można zaliczyć:
- mączniaka prawdziwego i rzekomego – bardzo często atakuje uprawiane warzywa, np. ogórki;
- parcha liści drzew owocowych – porażone liście dosłownie skręcają się i parcieją;
- czarną plamistość liści – występuje bardzo często na liściach róż;
- fuzariozę;
- szarą pleśń;
- zarazę ziemniaka – najpopularniejsza choroba uprawianych w warzywnikach pomidorów.
Ochrona roślin przed szkodnikami – na co trzeba uważać?
Rozkwit sezonu najczęściej oznacza też zwiększenie się ilości szkodników, dla których również pojawiają się dobre warunki do rozmnażania. Najważniejsze, aby oglądać swoje uprawy, a zwłaszcza często zaglądać pod spody liści, aby jak najszybciej móc wyłapać moment pojawienia się problemu. Ochrona roślin przed chorobami to także trzymanie ręki na pulsie i natychmiastowe zastosowanie odpowiedniego preparatu w sytuacji, kiedy zauważymy ślady żerowania. W takim przypadku warto sięgać po środki ochrony roślin, na przykład te, które znajdują się na stronie https://superplony.pl/pl/c/Srodki-ochrony-roslin/15.
Przędziorek – niepozorny pajęczak
To jeden z najpopularniejszych i najczęściej występujących szkodników. Sam przędziorek jest niewielkich rozmiarów pająkiem, który pasożytuje na spodniej strony liści roślin ozdobnych, ale i na gatunkach ogrodowych czy warzywach (np. bakłażana). Powoli wysysa soki, co można bardzo łatwo zauważyć po zmianie wyglądu liści, które zaczynają tracić kolor i widać na nich liczne przetarcia będące śladami żerowania.
W przypadku zauważenia przędziorka warto roślinę dobrze umyć, a następnie wykonać oprysk insektycydem. Po odczekaniu kilku dni najlepiej taki oprysk powtórzyć. Warto pamiętać o tym, że pasożytowaniu przędziorka sprzyja sucha aura, a więc powietrze o niskiej wilgotności. Są też takie rośliny, które po prostu stanowią przysmak dla tego pasożyta.
Wciornastki, których naprawdę trudno jest się pozbyć
Miejsce ich pasożytowania zmienia się w zależności od fazy rozwoju. Larwy wciornastka zagnieżdżają się i rozwijają bezpośrednio w korzeniach roślin. Są ciężkie do zauważenia gołym okiem. Większe pasożyty żerują na liściach roślin ozdobnych. Mogą przyjmować formę małych, białych przecinków, natomiast dorosłe owady przybierają postać dużych, podłużnych przecinków w kolorze czarnym, które dość szybko poruszają się po powierzchni liści.
Wysysając soki z liści, wciornastki zostawiają charakterystyczny, żółto-srebrzysty nalot. Następnie organ zazwyczaj obumiera. Ochrona roślin przed szkodnikami w tym przypadku to działanie nie tylko na liście poprzez oprysk, ale też konieczność zajęcia się glebą, w której mogą znajdować się larwy. Można wykorzystać insektycyd z przeznaczeniem do użytku doglebowego, na przykład w formie roztworu do podlewania.